Liga Nationala

Campioanele au făcut spectacol în primul meci al anului disputat în Sala Traian

dinu luminitaOLTCHIM RM. VÂLCEA – HCM BAIA MARE 46-23

Duminică, 15 ianuarie, în Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, campioana României la handbal feminin, Oltchim Rm. Vâlcea a dat piept cu HCM Baia Mare, într-un meci contând pentru etapa a IX-a a Ligii Naţionale. Fără să se întrebuinţeze prea tare, handbalistele chimiste au câştigat la pas această partidă, în condiţiile în care au reuşit să facă spectacol, cu Luminiţa Dinu în poartă şi tânăra Nicoleta Safta pe semicerc. Băimărencele nu au dat nicio replică formaţiei vâlcene, care a controlat jocul de la un capăt la celălalt. Ardean şi compania au început partida în forţă şi s-au distanţat simţitor pe tabelă, la 9 goluri (11-2 în minutul 12). Jocul a continuat în aceeaşi direcţie.

Luminiţa Dinu a revenit între buturi, Safta a debutat cu gol la Vâlcea

Sub adăpostul unui avantaj de 11 goluri (16-5), în minutul 22 antrenorul Radu Voina a aruncat-o în joc şi pe Luminiţa Dinu, care a decis să-şi reia activitatea la începutul acestui an. La 40 de ani, „Lumi” a demonstrat că încă mai poate. O ajută experienţa, însă mai are nevoie de câteva antrenamente, pentru ca şi mobilitatea ei să mai fie cea de altădată. Pentru curajul său şi pentru dorinţa de a ajuta Oltchim-ul într-un moment în care acesta are nevoie de sprijinul unui portar cu experienţă, Dinu a fost aplaudată la scenă deschisă de suporterii veniţi în Sala Traian, la primul meci disputat de Oltchim în 2012 la Vâlcea. De altfel, revenirea Luminiţei în poarta chimistă nu a fost singura surpriză pregătită de tehnicianul grupării vâlcene. Radu Voina a decis să o folosească pe final de primă repriză şi pe tânăra Nicoleta Safta, jucătoare transferată în această iarnă de la CS Chimia. Safta a reuşit să înscrie de pe semicerc ultimul gol al primei reprize, ce a contat pentru scorul de 24-12.

Chimistele au reuşit faza anului

În partea secundă a întâlnirii, nu s-au schimbat prea mult datele problemei. Oltchim a continuat să înscrie în acelaşi ritm, a făcut puţine greşeli şi a înscris aproape de fiecare dată când a avut ocazia. Ardean, Managarova, Han sau Vizitiu au pus piciorul pe acceleraţie şi au ajutat formaţia vâlceană să se distanţeze serios pe tabelă. În minutul 38, chimistele au înscris golul cu numărul 30, care a consemnat o diferenţă de 15 reuşite faţă de gruparea din Baia Mare. Pe final de meci au încercat să facă şi spectacol. La început nu le-a ieşit, însă în minutul 57 au înscris un gol fabulos, au realizat o fază formidabilă, care cu greu mai poate fi repetată de vreo echipă feminină de pe mapamond în viitorul apropiat. Mingea a curs perfect din centru, de la Băbeanu, spre Vizitiu, care a lansat-o pe aeriană pe Nechita, pe extremă. Ada nu a şutat la poartă şi a încercat o nouă lansare, pentru Jovanovic, care, din aeriană a trimis balonul pe la spate în poarta băimărencelor. Reuşita de senzaţie a jucătoarelor vâlcene a contat pentru scorul de 43-20. Până la urmă, meciul din Polivalentă s-a încheiat la scorul de 46-23 pentru Oltchim, Iulia Curea fiind cea care a pus capăt supliciului echipei pregătite de Costică Buceschi.

Extremele au înscris mai mult de jumătate din golurile formaţiei vâlcene

Aportul cel mai mare la rezultatul consemnat în partida dintre Oltchim şi HCM Baia Mare l-au avut extremele din lotul campioanei României. Nechita, Curea, Ardean şi Managarova au înscris împreună mai mult de jumătate din golurile grupării vâlcene. Ardean a marcat de zece ori, Managarova de şapte ori, Curea de şase ori şi Nechita de cinci ori. Pentru Oltchim au mai punctat, de asemenea, Han (4 goluri), Băbeanu (3), Vizitiu (3), Chirilă (2), Geiger (1), Jovanovic (1) şi Safta (1).