Box

Boţoi Dragoş, de la CSS Rm. Vâlcea, vicecampion naţional la box

În perioada 13-19 mai a.c., la Brăila, Federaţia Română de Box a organizat Cupa României la tineret şi seniori, o competiţie la care, aşa cum era de aşteptat, au participat cei mai bine cotaţi sportivi din ţară. De la CSS Rm. Vâlcea, au luptat Boţoi Dragoş Andrei (67 kg), care a obţinut locul 2 la nivel naţional, Boţoi Cătălin Daniel (71 kg) şi Vîlcu Răzvan Ionel (64 kg), amândoi clasându-se pe poziţia a 5-a, la categoriile lor.

Boţoi Dragoş a ratat la mustaţă titlul de campion naţional, dar mesajul său a fost clar. Vrea, poate şi – fără îndoială – îşi va atinge toate obiectivele. Are stofă de campion şi, în curând, va cuceri acest titlu. Este legitimat din 26 octombrie 2022 la CSS Rm. Vâlcea şi, în cei doi ani scurşi de atunci, a evoluat fantastic. În 2022, la Juniori, a obţinut locul VII la nivel naţional, iar în 2023, la Cupa României – Tineret, a ocupat poziţia a 5-a. Iar amnul acesta, cum spuneam, a ajuns vicecampion. Din cele 10 meciuri disputate în ultimii ani, a câştigat 6. De ceva vreme, nu prea mai pierde nicio gală sau turneu naţional, capătă experienţă, îşi îmbunătăţeşte tehnica şi este un sportiv care creşte frumos, Vâlcea mândrindu-se cu el. Dragoş este antrenat de Liviu Ungureanu şi este sprijinit foarte mult şi de directorul CSS Mihai Ioniţă. Mult succes în continuare, atât lui, cât şi colegilor săi care, de asemenea, au un potenţial foarte mare!