Duminică, ziua cea mare! Sparta, la un meci distanţă de Liga a III-a

Duminică, 23 iunie, va fi o nouă zi importantă pentru fotbalul vâlcean. Sparta Rm. Vâlcea se află la un meci distanţă de Liga a III-a. Campioana Ligii a IV-a vâlcene va înfrunta, pe teren propriu, cea mai bună echipă din elita fotbalului oltean, Iris Titulescu. Şansele de reuşită ale trupei pregătită de Mihai Lungan şi Romeo Chelcea par mai mari după prima manşă, terminată la egalitate, 1-1. Nu doar datorită scorului, a faptului că vâlcenii vor juca meciul decisiv pe teren propriu, ci şi ca urmare a indisponibilităţilor din tabăra adversă. Doi jucători au primit cartonaşul roşu în confruntare de la Nicolae Titulescu şi vor absenta la retur. Butoi şi Baboi au fost eliminaţi. Căpitanul şi probabil cel mai bun jucător din tabăra trupei oltene, Ovidiu Comănescu, s-a accidentat în tur de la încălzire. A crezut că poate juca, însă după numai cinci minute a fost înlocuit. La retur va fi, cel mai probabil, pe teren. Ştefan Paşoi a egalat la Nicolae Titulescu în minutul 90, însă cel mai periculos dintre atacanţii vâlceni, pentru poarta adversă, a fost golgheterul Ligii a IV-a, Andrei Streinu. Şi gazdele l-au remarcat în partida de duminica trecută. Sparta are, însă, întreg lotul valoros şi orice jucător poate face diferenţa la un moment dat. Dacă egalitatea se menţine şi la retur, vom avea prelungiri. ”În urma abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute”, spune regulamentul. Ulterior, dacă şi după prelungiri echipele se află la egalitate, se va trece la executarea loviturilor de departajare. Partida de duminică, dintre Sparta şi Iris Titulescu, de pe stadionul ISport Arena (fostul Oltchim), va începe la ora 17.30. Microbiştii vâlceni sunt aşteptaţi în număr mare la stadion pentru a susţine campioana, pe Sparta Rm. Vâlcea, în drumul către Liga a III-a.