Bojana Popovic şi Anita Gorbicz şi-au arătat clasa în finala Ligii Campionilor

* deşi a pierdut în Ungaria, Buducnost rămâne „în cărţi” pentru câştigarea trofeului european

Sala din Veszprem a găzduit sâmbătă, după amiaza, prima manşă a finalei Ligii Campionilor. Gyor a primit vizita formaţiei Buducnost Podgorica, echipă cu tradiţie în Champions League, care joacă neîntrerupt la cel mai înalt nivel de ani buni. Înainte de toate, însă, turul finalei a reprezentat un duel între cele mai bune handbaliste ale lumii. Faţă în faţă s-au aflat Bojana Popovic, „motorul” grupării muntenegrene şi Anita Gorbicz, cea mai bună jucătoare de origine ungară, handbalistă care a cunoscut gloria la naţionala ţării sale şi la Gyor, formaţie la care s-a format şi a evoluat în carieră, reuşind să atingă apogeul în 2005, când a fost declarată cea mai bună handbalistă de pe mapamond. Gorbicz şi-a demonstrat valoarea şi în meciul cu Buducnost. A tras echipa după ea, a fost şi servant, şi marcator, între realizările sale numărându-se 12 goluri. Ea şi portarul Haraldsen au fost cele mai bune jucătoare ale Gyor-ului în partida de la Veszprem, câştigată de echipa ungară la doar două goluri diferenţă, cu scorul de 29-27. Gorbicz şi Haraldsen au avut concurenţă serioasă în tabăra adversă. Bojana Popovic a fost imperială. Cum Bulatovic nu a ajutat-o mai deloc să facă faţă gazdelor, Bojana a luat jocul pe cont propriu şi a făcut ca Buducnost să plece din Ungaria cu un dezavantaj minim, care va fi uşor de anulat în sala Moraca, din Podgorica. Popovic a marcat 14 goluri, adică mai mult de jumătate din totalul celor reuşite de formaţia sa, iar asta în condiţiile în care a şi ratat de două ori din 7 metri. În ceea ce priveşte evoluţia scorului, Gyor s-a aflat tot timpul la timonă. O singură dată Buducnost a reuşit să fie egala formaţiei gazdă. Se întâmpla în minutul 29, când, după o perioadă mai slabă a formaţiei lui Karl Erik Bohn, Miljanic a valorificat un contraatac şi a punctat pentru 12-12. Până la urmă, Amorim a restabilit ordinea şi a punctat pentru 13-12 pentru Gyor, la acest scor încheindu-se şi primul mitan. În debutul părţii secunde, muntenegrencele au continuat să ţină aproape de echipa ungară, dar au cedat la un moment dat, iar Gyor s-a distanţat chiar şi la cinci goluri: 23-18 în minutul 48. Buducnost a salvat, însă, totul, în ultimele minute. A recuperat din diferenţă, a încheiat meciul cu un dezavantaj de două goluri, astfel că totul se decide la Podgorica, pe 13 mai, acolo unde va fi încoronată şi noua regină a Europei.