”Bebe”, hat-trick pentru Dăeşti! Portarul Radu Cîrstoiu, aport important la accederea echipei din Fedeleşoiu în turul 3 al Cupei

Oltul Dăeşti a început perfect sezonul. Are două victorii în două meciuri, ambele în Cupa României. Cea mai recentă a obţinut-o duminică, în deplasare, la Păuşeşti Măglaşi. Diferenţa a fost făcută de atacantul Virgil Tănase şi de portarul Radu Cîrstoiu. ”Bebe” a marcat trei goluri pentru oaspeţi. Primele două, în prima repriză. A deschis scorul în minutul 26, în urma unei lovituri libere. S-a demarcat bine, a şutat, portarul a reţinut mingea, apoi a scăpat-o în poartă. ”Tabela” s-a schimbat iar în minutul 40. Cristi Ciobanu a executat lung, în careu o aruncare de la margine, iar Tănase a deviat balonul pe spate, peste adversar şi portar. În debutul părţii secunde, gazdele au avut şansa de a relansa meciul. Au primit penalti din partea ”centralului” Mosor după o imprudenţă a lui Panait. Danil Băluţă a ratat din punctul cu vară. Experimentatul portar Radu Cîrstoiu a reţinut balonul şi astfel şi-a păstrat echipa într-o postură favorabilă. Formaţia coordonată, din teren de Claudiu Dumitru şi de pe margine de Gică Marga a mai avut şanse de a înscrie, dar, la fel, nu le-a valorificat. Cei care au punctat au fost tot dăeştenii, prin acelaşi Tănase. În minutul 60 a trimis un şut-voleu, din prima, pe colţul lung: 0-3. În minutul 80, P. Măglaşi a redus din diferenţă: 1-3. ”Onu” Stoleriu a prins un şut bun, de la 20 metri. Mingea i-a sărit în faţa portarului, care nu a mai putut interveni. Între buturi nu s-a mai aflat Cîrstoiu, ci rezerva sa, care, de altfel, a avut câteva intervenţii bune. Oltul Dăeşti merge, aşadar, în turul 3 al Cupei. La finalul săptămânii, atât P. Măglaşi, cât şi Dăeşti vor juca în Liga a VI-a. Sigur vor fi în aceeaşi serie şi se vor mai întâlni pe parcursul acestui campionat.