Băbeni, o ”nucă” tare pentru Sparta. Lidera a ratat un penalty la Şirineasa

După câteva meciuri de antrenament, Sparta a dat peste un adversar mai puţin accesibil. Sâmbătă, la Şirineasa, a înfruntat-o pe FC Băbeni, echipă neînvinsă în 2023. Gruparea pregătită de Răzvan Milosteanu a încercat să producă surpriza. Confruntarea s-a terminat, însă, la scorul de 1-3.
”A fost un meci mai dificil, echilibrat şi binevenit pentru noi. La 0-0, cei de la Băbeni au avut două situaţii bune de a înscrie. Noi am ratat o lovitură de pedeapsă, prin Cătălin Dobre. A obţinut-o «Dică» (Popa). Am intrat, însă, la pauză în avantaj. Andrei Streinu a stabilit scorul primei reprize. Apoi au mai avut gazdele o ocazie. Ulterior am început şi noi să ameninţăm mai mult poarta adversă. Am mai marcat de alte două ori, prin Vali Mihalcea şi Streinu. La 0-3, ne-am relaxat şi am primit un gol (n.r. – Bogorodea a marcat pentru Băbeni). Nu au fost durităţi. Aveam nevoie de un astfel de joc, cu un adversar mai puternic. Acum ne gândim la meciul de Cupa României. Avem cu Ioneşti, echipă pentru care eu joc. Nu o voi face şi de această dată pentru că sunt oficial la Sparta. Asta e viaţa, ne aduce şi în astfel de situaţii. Nu am anticipat că ne putem intersecta. După Cupa României vom avea un meci pe teren propriu, cu Mateeşti, în campionat”, a spus Romeo Chelcea, preşedintele Spartei.