Liga II

Arbitrajul ne-a dezavantajat, noi n-am jucat nimic!

CSM-Alba_IuliaCSM Rm. Vâlcea – FC Drobeta Turnu Severin 1-1 (0-1)

Titlul de mai sus spune totul despre meciul din Zăvoi dintre CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Drobeta Turnu Severin. Poate ordinea „evenimentelor” e invers ca importanţă, adică jocul modest al vâlcenilor trebuind a fi reliefat. Apoi arbitrajul, ca un lait-motiv de pe vremea lui Costică-Vâlcea, unde ne prinde, ne arde!

În prima repriză cu greu putem spune că am avut o ocazie clară de a marca. Nici oaspeţii n-au cu ce se lăuda la acest capitol, însă norocul a fost de partea lor în minutul 8 când Poenaru a şutat din afara suprafeţei de pedeapsă, din lateral, spre colţul lung, surprinzător, deschizând scorul: 0-1.

Antrenorul Alin Artimon a constatat faptul că de vreo patru meciuri la rând echipa sa trebuie să pornească de la 0-1 înainte de minutul 10. Aşa a fost la Şimleul Silvaniei (başca eliminarea unui jucător!), acasă cu Dacia Mioveni, în Cupă, la ei, cu aceeaşi Dacia şi, acum, din nou acasă cu FC Drobeta Turnu Severin.

Autobaza FC Drobeta

Cu avantaj pe tabela de scor încă de la început, FC Drobeta Turnu Severin a închis orice culoar spre poarta lui Şuţă. S-au aşezat pe două linii şi i-au făcut pe vâlceni să paseze mai mult de-a latul terenului şi înapoi, spre disperarea celor aproape două sute de suporteri care mai acceptă chinul de a vedea jocuri modeste, fără rezultate. Era minutul 30 când preşedintele-antrenor al severinenilor l-a scos pe atacantul Păun şi l-a introdus pe mijlocaşul ofensiv Tobă, dând semnalul că va aborda restul minutelor de joc cu o apărare supra-aglomerată şi cu încercări de contra-atac. Artimon a răspuns cu introducerea lui Boroiban pentru a forţa atacul.

Gârlă şi Vasile au dezamăgit

Ţinta criticilor venite din afara terenului, în prima repriză, a fost mijlocaşul Valerian Gârlă. Tocmai de aceea în repriza a doua locul lui a fost luat de „Geta” Roşca. N-a jucat rău, dar parcă în mult momente în loc să verticalizeze a căutat soluţii ineficiente, cu pase scurte. În repriza a doua, cap de linie pentru atacurile vâlcenilor a fost Vasile, iar Artimon l-a schimbat cu Pârvu. Mutare inspirată, pentru că de pe partea aceea a atacului vâlcenilor a fost trimisă mingea la golul egalizator.

„Fata moşului şi fata babii”

Ca în povestea populară cu fata cea bună şi fata cea rea, două din cele trei fete delegate să oficieze meciul din Zăvoi au avut prestaţii ciudate. Mai întâi a intrat în rol fata cea rea, arbitra Cristina Babadac, din Alexandria, care a tolerat unele intrări mai dure ale oaspeţilor, iar la jumătatea reprizei a doua nu a văzut un fault evident în careu asupra lui Boroiban, fază la care Doicaru, de la oaspeţi, trebuia eliminat. Nici penalty pentru Vâlcea, nici eliminare la oaspeţi!
Minutul 90 a adus în prim plan decizia asistentei Monica Rigo, din Cluj. Aceasta a arătat că mingea trimisă de Boroiban a intrat în poarta oaspeţilor şi a semnalizat validarea golului pe care, iniţia, Cristina Babadac nu-l văzuse.
Un 1-1 la final cu care să ne mulţumim, avînd în vedere că Rusandu s-a opus golului de 2-0 al oaspeţilor la un contraatac tăios. Vin etape grele şi, din păcate, CSM-ul este deja la -2 în clasamentul „adevărului”.

Artimoane, dă „refersh”!

Ceea ce s-a spus după meciul cu Dacia Mioveni am auzit şi acum de la antrenorul Alin Artimon: „Ne-a lipsit prospeţimea în joc!” De ce? Numai el şi, mai ale, jucătorii ştiu… poate i-a obosit perioada precompetiţională şi au atins vârful de formă în primele două etape, după care s-au stins… poate jucătorii n-au valoare (însă mulţi dintre ei zburdau în alte meciuri, chiar şi în campionatul trecut) sau poate s-au plafonat şi e nevoie de un şoc… Să nu se uite că în spatele băncilor de rezervă stau şi tinerii fotbalişti care doresc să arate că merită o şansă în plus, nu doar cea de la Mioveni, din Cupă.

Observatorul a vrut să vadă faze fierbinţi cu Cristina şi Monica

După fluierul de final al meciului, observatorul partidei din Zăvoi, Grigore Macavei, a cerut să vadă fazele fierbinţi ale meciului, faze ce le-a avut în prim plan pe Cristina Babadac şi Monica Rigo. În prezenţa fostului arbitru de Liga I, Adi Comănescu, observatorul a constatat ceea ce se văzuse clar şi din tribună: că a fost fault la Boroiban şi Cristina a greşit neacordând penalty pentru CSM, iar la faza golului oficialul FRF s-a convins că Monica Rigo a fost atentă şi a arătat spre centrul terenului, împiedicând-o astfel pe arbitra de centru să ne dezavantajeze şi mai rău. Nota pe care o va primi Cristina va fi, desigur, una mică, iar Monica va fi iertată pentru greşelile din meci, întrucât nici ea nu a fost atentă la faza penalty-ului. S-a scos cu semnalizarea de la golul egalizator!