Liga 6

Apelul lui Iulică Dincă (FC Băbeni) a avut efect. Au venit 19 jucători la amicalul cu Mădulari

Dacă la meciul trecut, cu Stejarul Vlădeşti, Iulică Dincă a avut doar 10 jucători la dispoziţie (incluzându-l şi pe portarul Laurenţiu Mutu), la confruntarea de sâmbătă, 15 februarie, cu CS Mădulari, au venit 19 dintre componenţii lotului. Apelul său a avut efect.

”De această dată a venit toată lumea la meci. M-am bucurat să văd atâţia jucători la teren. Ar fi bine ca de fiecare dată să ne strângem în număr aşa de mare. A jucat aproape toată lumea. La pauză am făcut şase schimbări. CS Mădulari e o echipă bună. Nu ştiu cum de este doar pe locul 3 în Liga a IV-a. Mi s-a spus că au şi ei aceeaşi problemă, că nu pot să-şi strângă toţi jucătorii la toate meciurile. Am câştigat cu 4-1 confruntarea, dar mie CS Mădulari mi-a lăsat o impresie bună. Am deschis scorul abia în minutul 42, prin Văcaru. Au egalat oaspeţii, apoi Neacşu ne-a adus din nou în avantaj, după o acţiune frumoasă, în care a driblat trei jucători şi a finalizat cu un şut de pe la 20 de metri. Văcaru a dus scorul la 3-1, iar Codin, tot cu o execuţie frumoasă, un şut de la 16 metri, sub transversală, a închis jocul la 4-1. Codin a spus că vrea să rămână la noi. Vine de la Liga a III-a. Ar fi un jucător util. La acest meci, l-am avut chiar şi pe Aldescu. Şi el a zis că va rămâne. Am plecat pe un drum împreună şi vrem să mergem până la capăt. Nu ştim nimic de Nicuşor Călin, dacă mai poate veni sau nu”, a spus Iulică Dincă, antrenorul echipei FC Băbeni. Echipa sa va juca la finele acestei săptămâni primul meci oficial. O va întâlni, în deplasare, pe AS Mihăeşti. Oficialii grupării băbenare speră să avanseze cât mai mult în Cupă şi pentru juniorul Vali Neacşu, pe care-l aşteaptă să revină în campionat, după pedeapsa drastică pe care a primit-o în urma unei abateri de la regulament comisă în confruntarea cu Chimia 1973 Rm. Vâlcea. (S.S.)