Liga IVFotbal

Andrei Streinu se transformă în golgheter, la Sparta. Are patru goluri în două etape. Ultima dublă, cu Gușoeni

Sparta Rm. Vâlcea a obținut un nou succes în Liga a IV-a. Sâmbătă, 11 martie, lidera s-a impus cu scorul de 4-0 pe terenul sintetic din Zăvoi (suprafața de joc de la Brothers e în refacere) în fața formației CS Gușoeni. La pauză a fost 1-0. Streinu a deschis scorul pe finalul primei reprize. După ce i s-a schimbat postul, a trecut în compartimentul ofensiv, a început să aibă evoluții din ce în ce mai bune și să înscrie la foc automat. În primele două etape din retur are deja patru goluri. O dublă la Budești și alta cu Gușoeni. Andrei a marcat și în repriza secundă pe sintetic. Cătălin Dobre și Laurențiu Cazan, din penalty, au mai punctat pentru gazde.

”Ne-am îndeplinit obiectivul, am obținut cele trei puncte, așa cum ne-am propus. Altceva nu mai contează. A fost un joc fair-play. Suprafața a fost alta decât la Budești. Și Gușoeni are echipă bună. Adversarii s-au închis bine, au încercat să blocheze culoarele, și-au creat câteva ocazii. Noi am ratat. Am mai avut și alte oportunități în afara golurilor”, a precizat Romeo Chelcea, președintele Spartei. În acest meci nu au jucat, pentru Sparta, Luca Diaconu, accidentat, nici cei doi suspendați, Chebar și Rizea. Mihăilă a avut programată din timp o vacanță, dar revine la program și poate debuta în Liga a IV-a pentru Sparta în meciul următor, de la Vlădești.