AtletismAlte sporturi

Ana Maria Roșianu, pe podium la Naționalele de Atletism Indoor

Vineri, 5 februarie și sâmbătă, 6 februarie, în Capitală s-a desfășurat finala Campionatului Național de seniori. Printre sportivii care au luat startul în concurs s-a regăsit și vâlceanca Ana Maria Roșianu, o atletă cu experiență, cu multe medalii la activ, aflată de ani buni în topul atletismului românesc. Ani a terminat pe ultima treaptă a podiumului cursa de 60 metri (cu un timp de 7.52 secunde). Eleva profesoarei Marinela Mirea a fost la o sutime de secundă distanță de titlul de vicecampioană națională de seniori, ce i-a revenit Mariei Mihalache, de la Olimpia București (7.53). Titlul național a fost adjudecat de Marina Baboi, de la SCM Gloria Buzău. Ana Maria Roșianu reprezintă clubul CSM Craiova. După bronzul de la Naționalele de sală, atleta vâlceană intră în pregătiri pentru sezonul în aer liber, care speră, în primul rând, să fie unul ferit de accidentări și să-i aducă noi performanțe naționale și chiar internaționale. Anul trecut, Ani Roșianu a pus umărul la cucerirea titlului balcanic de către echipa de ștafetă de 4×100 metri a României.