Adi Blăjan, jucătorul meciului la Mihăeşti

AS Mihăeşti se va putea bucura liniştită de sărbători, aste pentru că în ultima etapă a turului de campionat a obţinut o victorie care o îndepărtează de zona „nisipurilor mişcătoare” din subsolul clasamentului. S-a impus cu scorul de 3-1 în faţa Lotrului Brezoi, formaţie care a mai demonstrat încă o dată că meciurile disputate în deplasare sunt cu adevărat problematice. Jucătorii antrenaţi de Vasile Grossu au sperat totuşi într-un rezultat bun la Mihăeşti. Chiar dacă gazdele au deschis scorul, au avut alte două şanse de a marca, plus un gol anulat în prima repriză pe motiv de ofsaid, brezoienii n-au dezarmat şi au restabilit egalitatea la 1-1 prin Badiu în partea secundă. În minutul 70, însă, AS Mihăeşti a revenit la timonă, Adi Blăjan marcând pentru 2-1. Tot de la acest jucător a plecat primul gol al mihăeştenilor, marcat de Mazilu, dar şi ultimul al întâlnirii, cel de 3-1, al cărui autor a fost Adi Lăcaru. Se poate spune, aşadar, că Adi Blăjan a fost în acest meci un jucător de trei puncte pentru AS Mihăeşti. Victorie pentru care s-a sacrificat şi Nania, care pe final de partidă a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Nu şi-a lăsat pentru prea mult timp echipa în inferioritate numerică, astfel că jucătorul „înroşit” de arbitru n-a primit critici din partea antrenorului Ion Lazăr, care s-a arătat mulţumit de jocul echipei sale. „Am avut noroc că ne-au venit toţi jucătorii pentru acest meci. S-a jucat bine de ambele părţi. Oricare dintre echipe putea să câştige această partidă”, a concluzionat „Mara”. În schimb, Vasile Grossu, a apreciat că: „S-a jucat pe un teren imposibil. A fost un meci de judeţ, fără veleităţi, lipsit de spectaculozitate, aşa ca de sfârşit de campionat”. (S.S.)