Campioni, şi matematic!

AS Mihăeşti – Steaua Nicolae Bălcescu 8-0

O singură victorie şi s-a terminat campionatul. De atât mai aveau nevoie elevii lui Ion Lazăr pentru a putea fi consideraţi şi din punct de vedere matematic, campionii seriei I de la „Onoare”. Tânjesc după acest statut de vreo doi ani, însă acum li s-a împlinit visul. Au învins categoric, cu 8-0, pe Steaua Nicolae Bălcescu, astfel că, aşa cum a programat primarul Nicolae Stănică, mihăeştenii s-au putut bucura de ziua de duminică. Meciul a început prost pentru gazde, cu ratarea unei lovituri de la 11 metri, însă aceasta a fost repede uitată. Până la pauză AS Mihăeşti a valorificat două dintre ocaziile avute, dar mai spectaculoasă a fost repriza secundă în care s-a mai marcat de încă şase ori, gazdele oprindu-se abia la 8-0.

O victorie clară, demnă de o echipă cu obiective măreţe. Succesul, cum spuneam, a fost „udat” de mihăeşteni. Echipa, împreună cu suporterii, au mers şi-au sărbătorit la un local unde primarul a făcut cinste cu mici şi bere. Edilul din Mihăeşti speră ca figura să fie repetată şi anul viitor, dar în eşalonul de elită judeţean. Împreună cu preşedintele Consiliului de Administraţie de la FC Oltchim, inginerul Mihai Diculoiu, a stabilit că nu se va opri aici colaborarea dintre cele două cluburi, urmând ca anul viitor AS Mihăeşti să încerce promovarea în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării. (S.S.)