Pentru al doilea an consecutiv, Real Cernişoara a câştigat Memorialul „Silică Diaconescu”

În a doua zi de Paşti, adică luni, 28 aprilie, s-a desfăşurat la Cernişoara, pe terenul echipei FC Saldi, tradiţionala competiţie Memorialul „Silică Diaconescu”. Turneul, ajuns în acest an deja la cea de-a şaptea ediţie, este organizat de gruparea fraţilor Diaconescu (Siliminel, Andronică şi Lorent) în memoria tatălui lor, Silică. La întrecerea din 2008 au participat patru echipe, în afara celor două din Cernişoara (FC Saldi şi Real), mai fiind prezente Progresul Măldăreşti şi Cerna Copăceni. În primul meci din semifinale s-au întâlnit echipele Real Cernişoara şi Progresul Măldăreşti. Dacă ne ghidăm după poziţiile ocupate de cele două formaţii în clasamentele Ligii a V-a (Progresul este pe 3 în seria a III-a, iar Real este pe 11 în Seria a IV-a), confruntarea s-a încheiat cu o surpriză: 1-0 pentru cei din Cernişoara.

A urmat apoi partida dintre Cerna Copăceni şi FC Saldi (colege în Seria a IV-a: Cerna e pe 3, iar FC Saldi pe 15), în care de asemenea echipa mai slab cotată s-a impus, la limită, cu 2-1.

Echipele mai slab cotate au jucat finala mare

În finala mică, Progresul Măldăreşti a dispus categoric de Cerna Copăceni, cu scorul de 4-1 şi a terminat turneul pe locul 3. Marea finală a opus cele două echipe din Cernişoara, iar meciul s-a încheiat cu victoria fotbaliştilor de la Real (2-0). Echipa delegatului Nicu Anghel a reuşit astfel să-şi adjudece locul 1 pentru al doilea an consecutiv. La ediţia din 2007, Real Cernişoara a dispus de asemenea în finală de FC Saldi, dar atunci a fost nevoie de executarea penaltiurilor de departajare pentru stabilirea învingătoarei. Real s-a impus cu 8-7, după ce la finele timpului regulamentar de joc scorul era egal, 1-1.
„A fost un spectacol fotbalistic desăvârşit. Mulţumim domnului Siliminel Diaconescu pentru buna organizare a competiţiei, care an de an generează ambiţii şi orgolii, altele decât ceea ce se întâmplă în campionat”, ne-a spus la finalul întrecerii Nicu Anghel, delegatul echipei învingătoare, Real Cernişoara.

6 milioane de lei – premiul învingătorilor

Aşa cum era de aşteptat, organizatorii au avut grijă ca şi ediţia din 2008 să fie dotată cu premii substanţiale. Astfel, echipa clasată pe locul 1, Real Cernişoara, a încasat 6 milioane de lei vechi. Locul 2 a fost recompensat cu 5 milioane, în timp ce grupările care-au disputat finala mică au primit fiecare câte 3 milioane.