Rezultat stabilit la penalti-uri

FC Budeşti – AS Mihăeşti 1-1 (0-0)

Atunci când întâlneşti liderul, joci altfel decât ai făcut-o până atunci. E un fel de regulă nescrisă care s-a demonstrat în fotbal de multe ori. Partida dintre FC Budeşti şi AS Mihăeşti era un derby al seriei I de la Onoare şi tocmai de aceea era oarecum de aşteptat ca echipa mai slab clasată, în speţă FC Budeşti, să joace cu o mai mare ambiţie decât de obicei, mai ales că, deşi diferenţa ce-o despărţea de lider era destul de mare, încă mai păstra speranţe la primul loc. Numai că ambiţia gazdelor, în opinia primarului Nicolae Stănică din Mihăeşti, a depăşit uneori limitele. „A fost cel mai urât meci pe care l-am văzut în acest campionat.

Oameni răi…, au sărit la arbitru, l-au alergat pe teren, l-au luat de gât pe un jucător de-al meu după un atac întârziat al acestuia. Nu ştiu de ce s-au comportat aşa. Poate că au fost motivaţi de cei de la Conexin Runcu care joacă pe terenul lor şi reprezintă cel mai periculos adversar pentru noi în acest moment”, ne-a spus Stănică. Totodată acesta ne-a povestit pe scurt şi filmul meciului: „Ne-am creat câteva situaţii de gol, dar n-am marcat. A fost 0-0 la pauză. Am marcat golul de 1-0 prin minutul 70, din penalti. Le-a fost eliminat gazdelor şi un jucător şi pentru acest lucru s-au apucat să-l alerge pe arbitru. S-a reluat jocul într-un târziu şi cu câteva minute înainte de final au beneficiat şi ei de o lovitură de pedeapsă. I-a sărit mingea în mână unui jucător de-al meu, astfel că budeştenii au egalat tot din penalti”. Să mai spunem că faza penalti-ului care a stârnit nemulţumirea gazdelor s-a petrecut atunci când mingea se juca departe de careul budeştenilor. Asistentul i-a semnalizat lui Dobrică cum că a avut loc în careu o lovire fără minge. Astfel s-a luat decizia acordării unei lovituri de pedeapsă, decizie îndelung contestată de gazde care, după spusele unor oficiali prezenţi la meci, nici măcar la sfârşitul jocului, când spiritele s-au calmat, nu înţelegeau de ce s-a dat penalti, dacă mingea se juca în altă parte decât în careu. Şi oaspeţii au fost uşor nemulţumiţi de faza din minutul 88. Susţin că mingea l-ar fi lovit în mână pe jucătorul lor, însă centralul a fost de părere că poziţia mâinii mihăeşteanului nu era obişnuită, astfel că a sancţionat imprudenţa acestuia. A fost 1-1, rezultat stabilit în urma executării a două lovituri din punctul cu var. (L.S.)