Ne-am îndepărtat de locul 2

Gaz Metan Mediaş – CSM Rm. Vâlcea 2-1 (0-0)

„Municipalii” antrenaţi de Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan şi-au pus mari speranţe în meciul de la Mediaş din care sperau să obţină cel puţin un punct pentru a nu pierde contactul cu primele două clasate. Însă, lipsa de concentrare a fost principalul adversar al vâlcenilor, acesta fiind de fapt şi motivul pentru care au plecat învinşi de pe stadionul din apropierea râului Tîrnava Mare.

Repriză dominată de vâlceni

Vâlcenii au avut o primă repriză destul de bună reuşind în multe momente al jocului să pună presiune pe adversar, dar fără a fi un real pericol pentru poarta apărată de Pop. Prima acţiune mai periculoasă a „municipalilor” s-a consemnat în minutul 10 când, după o centrare a lui Voicu, mingea lovită cu capul de Vidakovic l-a găsit la post pe portarul gazdelor.

În continuare elevii lui Bondrea au încercat să găsească soluţii pentru a „dărâma” reduta construită de antrenorul Cristi Pustai în jurul careului de 16 metri. Însă, şarjele ofensive ale lui Onofrei de partea stângă sau pasele lui Voicu către vârfurile Vidakovic şi Boroiban au rămas fără sorţi de izbândă, experimentatul Marius Baciu conducând cu succes defensiva „găzarilor”. La rândul lor, gazdele au fost foarte aproape de a înscrie în minutele 27 şi 32, în urma unor faze venite pe fondul unor greşeli individuale ale fundaşilor vâlceni, dar din fericire Rusandu a fost la post salvând de două ori din poziţie de unu la unu cu brazilianul Eric şi cu atacantul Boaru. Până la pauză, elevii lui Bondrea şi Teleşpan au mai avut o bună oportunitate de a înscrie, Boroiban a centrat, dar mingea trimisă cu capul de slovacul Labun a trecut puţin pe lângă poarta lui Pop.

Trei minute fatidice

După pauză, Cristi Pustai l-a trecut pe vâlceanul Dudiţă pe axul central al liniei mediane, după ce aceasta evoluase în prima parte undeva în banda stangă, iar această mutare s-a dovedit câştigătoare. „Municipalii” au ieşit total deconcentraţi de la cabine, iar acest lucru i-a costat foarte mult. „Găzarii” au repus mingea de la centru şi chiar după primul atac, Dudiţă a obţinut un corner. Curtean a executat perfect lovitura de la colţul terenului, Larie l-a scăpat din marcaj pe Lazăr şi acesta a făcut ca scorul să devină 1-0, era minutul 46. Vâlcenii au reluat jocul de la mijlocul terenului, medieşenii, profitând de degringolada existentă în echipa vâlceană, au recuperat rapid mingea, Dudiţă i-a transformat în „jaloane” de antrenament pe vreo patru jucători vâlceni după care l-a servit ideal pe Ciprian Prodan care a pus latul îndeplinind o simplă formalitate şi ducând scorul la 2-0 după ce trecuseră doar trei minute din partea secundă. Uluit de cele întâmplate pe teren, antrenorul Marian Bondrea a încercat să dea o replică prin introducerea lui Robson în locul lui Vidakovic, sârbul neavând o evoluţie strălucită, dar din câte se pare acesta a evoluat nerefăcut complet după accidentarea suferită în meciul de săptămâna trecută. Intrarea brazilianului a fost foarte aproape de a relansa partida, acesta fiind foarte aproape de a înscrie chiar la prima atingere de balon. Voicu a centrat de pe dreapta, Robson a încercat să reia cu călcâiul, mingea respinsă de Pop i-a revenit în picioare şi brazilianul, căzut, a încercat să-i paseze lui Onofrei, dar acesta din urmă n-a reuşit de la doar 2 metri să împingă mingea în poartă. În minutul 67, vâlcenii au reuşit să reducă din handicap. Robson, venit să-şi i-a singur mingi de la centrul terenului, l-a văzut liber pe dreapta pe Voicu, căpitanul „municipalilor” a depăşit prin dribling un adversar după care a centrat şi cel mai bun om la CSM-ului din această partidă, slovacul Tomas Labun a reluat din voleu fără speranţe pentru Pop. Formaţia din Mediaş a făcut pasul înapoi, invitându-i practic pe vâlceni să atace, după care să încerce să dea lovitura de graţie pe contraatac. Această tactică a ardelenilor a fost foarte aproape de a da roade, în două rânduri, dar forma bună a portarului Rusandu a făcut ca scorul să rămână neschimbat după ce Eric De Oliveira şi Pârvulescu au fost foarte aproape de a mări avantajul gazdelor. Nici intrarea noului-venit, chilianul Diego DeGregorio n-a reuşit să aducă mare lucru în jocul vâlcenilor şi, deşi la un moment dat au dat senzaţia că au puterea să revină, în cele din urmă a trebuit să se recunoască învinşi. În acest condiţii, medieşenii s-au distanţat la şase puncte de vâlceni pentru care meciul de sâmbătă cu FC Argeş a devenit vital pentru a mai spera la promovare.
Au evoluat formaţiile:
Gaz Metan Mediaş: Pop – Crăciun (’46 – Sabău), Baciu, Lazăr, Buzean – Curtean (’84 – Pârvulescu), De Oliveira, Zaharia, Dudiţă – Prodan, Boaru (’57 – Bălău).
CSM Rm. Vâlcea: Rusandu – Crăciun, Dandea, Vişa, Vlad – Larie (’55 – Dedu), Labun, Voicu, Onofrei – Boroiban (’75 – Diego), Vidakovic (’50 – Robson).

„Unii dintre jucători au avut o evoluţie de «judeţ»!

Nici de această dată, antrenorul Marian Bondrea nu a venit la conferinţa de presă, locul acestuia fiind ocupat în continuare de Mitică Teleşpan. Antrenorul secund al „municipalilor” a spus că acest meci s-a pierdut pe fondul unor greşeli copilăreşti şi în acest condiţii, pentru a mai spera la promovare devine obligatorie victoria în meciul de sâmbătă cu FC Argeş.
Mult mai supărat în privinţa evoluţiei echipei în meciul de la Mediaş s-a arătat Florin Verigeanu care i-a comparat pe unii jucători cu nişte anonimi care evoluează la „judeţ”. „Jucătorii m-au dezamăgit amarnic! Prestaţia lor a fost una sub aşteptările noastre. Unii dintre ei au făcut greşeli comparativ cu cele ale unora care evoluează la «judeţ». Sunt vinovaţi cu toţii. N-am jucat ce trebuia, în acest meci trebuia să ne impunem jocul şi să învingem. Mediaşul n-a arătat mare lucru, iar acest lucru face ca amărăciunea să fie mult mai mare. Dacă ne bătea o echipă mai bună, n-aveam nimic de comentat, dar dacă ne impuneam jocul, nu aveam cum să nu plecăm cu puncte” – a spus extrem de supărat directorul general al clubului din Zăvoi.
Deşi a evitat să dea nume, Verigeanu a lăsat să se înţeleagă că sunt câţiva jucători care au evoluat în partida de la Mediaş care nu vor mai apărea prea curând în primul unsprezece. „Decizia aparţine în totalitate antrenorului. Am discutat cu domnul Bondrea şi probabil, sunt câţiva pe care nu îi veţi mai vedea în teren în meciul cu FC Argeş. De altfel, de acest meci se leagă ultimele noastre speranţe de mai spera la promovare” – a concluzionat Florin Verigeanu.