Volei

Prima victorie după 12 înfrângeri

CSM Oradea – BC Rm. Vâlcea 67-76

După o suită parcă nesfârşită de rezultate nefaste, BC Rm. Vâlcea a izbutit până la urmă să spargă gheaţa şi să obţină un nou succes în Divizia A de baschet masculin. Echipa pregătită de Cristian Achim s-a impus joi, 13 martie, la Oradea, într-un meci de o importanţă crucială pentru configuraţia clasamentului la finele sezonului regulat. Vâlcenii au condus cu 5-0 la început, dar CSM Oradea a întors rezultatul şi s-a aflat preţ de două minute la cârma jocului (10-5). N-a fost însă decât un foc de paie, Ilic şi compania fiind în continuare cei care-au dat ritmul meciului. După primul sfert, baschetbaliştii lui Achim aveau un avantaj minim (20-19). Ulterior, la jumătatea celui de-al doilea sfert, BC Rm. Vâlcea s-a desprins la 31-23, pentru ca la pauză diferenţa să fie de doar 5 puncte (42-37).

Scorul a crescut şi mai mult după al treilea sfert, atunci când elevii lui Cristian Achim conduceau cu 59-49. Deşi au încercat să revină, orădenii n-au reuşit mare lucru în ultimul sfert, pe care însă l-au câştigat la limită (18-17), insuficient însă pentru a pune în pericol succesul echipei noastre. Scor final 76-67 pentru BC Rm. Vâlcea.
Punctele echipei vâlcene au fost marcate de Dejan Mladenovic – 17 (3×3), Alexandr Belanovic – 13 (2×3), Eugeniu Melnic – 11, Silviu Lupusavei – 10 (2×3), Işleam Şenai – 10, Voljslav Ilic – 6 (2×3), Rareş Paşca – 5 şi Dragoş Andrei – 4.

13 cu noroc pentru BC Rm. Vâlcea

După cum se observă, victoria de la Oradea a fost prima după o serie de 12 eşecuri. În precedentul meci în care vâlcenii au cunoscut gustul succesului, trupa lui Achim a dispus tot de echipa bihoreană, în tur, în Sala Traian (72-60). În plus, este uşor de evidenţiat şi faptul că victoria de săptămâna trecută stă sub semul cifrei 13, altfel una cu ghinion în termeni populari, nu însă şi pentru baschetbaliştii antrenaţi de Cristian Achim. Meciul de la Oradea s-a disputat pe 13 martie şi a fost cea de-a 13-a partidă după precedenta câştigată de vâlceni, tot în dauna bihorenilor.

Ilic şi Belanovic, accidentaţi

Din păcate, la Oradea, nu totul s-a derulat aşa cum au dorit vâlcenii. Astfel, bucuria unui nou succes în Divizia A a fost umbrită de faptul că doi dintre jucătorii de bază ai echipei noastre au părăsit terenul accidentaţi. Este vorba de sârbii Voljslav Ilic şi Alexandr Belanovic. Ambii au făcut vinerea trecută câte o radiografie şi se speră că vor putea reintra pe teren în această săptămână. Refacerea celor doi este obligatorie, fiecare dintre aceştia având o importanţă deosebită în echipa antrenată de Achim. Dacă Ilic este apreciat pentru evoluţiile sale constante, Belanovic excelează la capitolul recuperări, aşa cum s-a întâmplat de altfel şi la Oradea. „Până la accidentare, Belanovic a avut cele mai multe recuperări dintre toţi jucătorii echipei noastre, iar acest lucru spune multe despre importanţa sa în angrenajul echipei”, a precizat Achim.

Achim a apreciat arbitrajul

Oficialii vâlceni s-au temut foarte mult de meciul de la Oradea, în principal după ce au aflat că a fost delegat arbitrul clujean Viorel Constantinescu, acelaşi care anul trecut a avut rolul principal în succesul dobândit de bihoreni în faţa grupării noastre. „De data aceasta, arbitrajul a fost îngrozitor doar la începutul meciului. Treptat însă, graţie evoluţiei noastre bune, nici arbitrii nu au mai putut să intervină prea mult şi au fluierat cât de cât corect, fără a mai face greşeli tendenţioase”, a spus antrenorul Cristian Achim la finalul meciului de la Oradea.

„Băieţii merită să le facem câte o statuie”

„Sunt foarte bucuros de victorie, prima după atâtea meciuri bune. Din păcate, numai răuvoitorii nu văd asta. Personal, sunt foarte mulţumit de evoluţia echipei în acest campionat, cel puţin din perioada cât eu am fost antrenor principal. Doar neşansa ne-a privat să mai obţinem alte şi alte victorii importante”, a mai declarat antrenorul Cristian Achim, iar apoi a adăugat: „Pentru felul cum rezistă la BC Rm. Vâlcea, vă spun sincer, băieţii aceştia merită să le facem câte o statuie!”.
Luni, 17 martie, după închiderea ediţiei, vâlcenii au întâlnit Elba Timişoara, în Sala Traian, într-un alt meci din cadrul Diviziei A.