Eşecul liderului i-a ambiţionat pe oaspeţi

CSR Măciuca – Viitorul Olanu 1-4

Viitorul Olanu n-a ascuns nici o clipă faptul că doreşte să câştige campionatul şi să promoveze. De asemenea, cei din Olanu au constatat în repetate rânduri că unii oficiali ai AJF Vâlcea încearcă prin orice mijloace să împiedice ascensiunea trupei lui Bogdan Căpăţână spre elita fotbalului judeţean. Meciul din prima etapă era unul extrem de important pentru Viitorul întrucât adversara, CSR Măciuca, ar fi luptat să ajute indirect pe Damila să rămână pe primul loc. Aşa s-a şi întâmplat în startul partidei când iureşul gazdelor s-a concretizat cu un gol de senzaţie marcat de la mare distanţă: 1-0 pentru CSR. Pe la jumătatea primei reprize şi-au făcut apariţia la teren şi o parte dintre jucătorii liderului Damila. De la aceştia au aflat cei din Olanu că meciul de la Voiceşti nu s-a disputat şi că Damila va pierde cu 3-0, astfel că, pentru a se apropia la doar trei puncte de primul loc, Viitorul trebuia să „întoarcă” rezultatul.

Semnalul l-a dar Radu, acesta restabilind egalitatea înainte de pauză. În timpul pauzei a venit şi confirmarea oficială că Damila a pierdut meciul de la Voiceşti şi prin urmare cei din Olanu au intrat mult mai determinaţi în teren. Mai întâi acelaşi Radu şi-a adus echipa în avantaj, după care CSR n-a mai avut forţa să revină. Oaspeţii au mai marcat de două ori prin Ceauşescu şi Enache stabilind scorul final: 1-4. Marin Catargiu, jucător aflat în stare de suspendare pe motiv că a criticat conducerea AJF Vâlcea, a fost la meci şi ne-a spus: „Ştiu că ne este greu să câştigăm campionatul, dar dacă toate meciurile se vor disputa corect şi clasamentul se va stabili pe valoarea echipelor, trebuie să terminăm pe primul loc şi să promovăm! La Măciuca ne-a ambiţionat mult şi faptul că Damila n-a jucat şi iată că ni s-a oferit neaşteptata şansă de a ne apropia la doar trei puncte de primul loc.”