CSM-ul lui Bondrea, din nou lider!

FC Caracal – CSM Rm. Vâlcea 0-1 (0-0)

După spectacolul oferit miercuri pe stadionul din Zăvoi de băieţii lui Marian Bondrea şi Mitică Teleşpan când au zdrobit pe FC Târgovişte cu 6-1, „municipalii” s-au deplasat sâmbătă la Caracal pentru meciul cu „lanterna roşie” a Seriei a II-a. Deşi au schimbat de puţin timp antrenorul, Florin Cioroianu înlocuindu-l pe Nae Ungureanu pe banca tehnică a echipei din „Oraşul Minunilor”, caracalenii nu reuşesc să-şi revină şi doar o minune ar mai face ca, din sezonul viitor să mai evolueze tot în Liga a II-a.

Oboseala şi-a spus cuvântul

Prima repriză a fost destul de anostă, cu puţine faze de poartă. „Municipalii” au avut o evoluţie destul de modestă, rare fiind ocaziile când s-au apropiat de poarta lui Zdrâncă. Abia pe finalul primei părţi cei aproximativ 200 de spectatori au avut parte de puţină acţiune. Pentru vâlceni, cea mai mare ocazie a primei părţi, de fapt singura, a fost irosită cu doar câteva minute înainte de pauză de ex-caracaleanul Sergiu Popescu care din poziţie mai mult decât favorabilă a reluat cu capul extrem de slab. Pentru gazde singurele faze notabile au fost trecute în contul lui Firţulescu care a executat foarte bine o lovitură liberă şi câteva execuţii personale ale micuţului brazilian Emanuel Koko, poreclit de suporterii caracaleni, „Elton”, în rest cei prezenţi în tribunele stadionului din Caracal la un meci anost.

Vidakovic e pe val

Dacă în prima repriză am asistat la un meci de slabă factură tehnică, în partea a doua am văzut o echipă vâlceană mult mai dornică să plece cu toate cele trei puncte puse în joc, echipa antrenată de Marian Bondrea dominând autoritar repriza secundă. Mai întâi, în minutul 55, Iosif Melcea a luat o acţiune pe cont propriu pe partea dreaptă, a centrat în careu unde l-a găsit foarte bine pe Boroiban, dar şutul acestuia a fost parat excelent de Zdrâncă. Golul victoriei pentru „municipali” a fost înscris în minutul 61, de data aceasta cu Laurenţiu Boroiban în rol de servant. Acesta i-a pasat decisiv lui Nemanja Vidakovic, sârbul l-a văzut ieşit din poartă pe Zdrâncă care a plecat târziu pentru a-l bloca pe atacantul vâlcean, şi a trimis mingea în plasă cu un lob perfect, stabilind scorul final al partidei, FC Caracal – CSM Rm. Vâlcea 0-1. Pentru atacantul sârb a fost cea de-a şasea reuşită în trei meciuri consecutive dovedind că traversează o perioadă excelentă. După marcarea golului, „municipalii” s-au mulţumit să conserve rezultatul şi să plece liniştiţi cu toate cele trei puncte. Echipa fostului antrenor al Universităţii Craiova, Florin Cioroianu n-a avut puterea să revină, de fapt, caracalenii nereuşind nici măcar o dată să pună într-un real pericol poarta lui Victor Râmniceanu pe parcursul celor 90 de minute. Aşa cum spuneam la începutul acestei cronici, doar un miracol îi mai poate salva pe cei din Caracal de la retrogradare având după 12 etape doar 2 puncte şi un dezastruos –16 la „adevăr”. În schimb echipa vâlceană traversează o perioadă excelentă şi după această etapă ocupă prima poziţie în clasamentul general al Seriei a II-a, fiind despărţită de doar un punct de principalele urmăritoare FC Argeş şi Mureşul Deva.
Au evoluat formaţiile:
FC Caracal: Zdrâncă – Vârlan (’66 – Stemat), Mihai, Răducu, Năuiu – Militaru, Bertea, Koko, Fl. Şerban – Firţulescu (’83 – Al. Şerban), Gheba (’70 – Aria).
CSM Rm. Vâlcea: Râmniceanu – Vişa, Chirciu, Pasăre, Lungan – Melcea (’85 – Stanca), Dandea (’74 – Cilean), Sg. Popescu, Onofrei – Vidakovic, Boroiban (’70 – Robson).

„Nu ne interesează ce fac alţii”

Este bine ştiut faptul că ascensiunea pe primul loc în clasament a CSM-ului se datorează în primul rând semi-eşecului piteştenilor de la FC Argeş la Alba Iulia, dar acest aspect nu trebuie să ştirbească cu nimic din meritele „municipalilor”. La finalul partidei de la Caracal, Marian Bondrea a spus că se aştepta la un meci mult mai greu, echipa lui Cioroianu fiind una extrem de arţăgoasă şi care are în componenţă jucători extrem de tineri, dar ambiţioşi şi dornici de afirmare. Referitor la egalul de la Alba Iulia, tehnicianul oltean a spus că nu trebuie să ne bucurăm de răul altuia. „Pe noi nu ne interesează ce fac alţii sau care sunt adversarii cu care luptăm pentru promovare. Ne vedem doar de jocul nostru. Acum suntem din nou pe primul loc, dar drumul e lung. Este posibil să mai clacăm, pentru că avem o echipă foarte tânără şi orice e posibil. Eu îmi doresc doar ca la finalul campionatului să fim tot noi pe locul ocupat în acest moment” – a spus Marian Bondrea.

Superstiţiile lui Bondrea

Profesorul Marian Bondrea a afirmat în mai multe rânduri că este un tip superstiţios şi are câteva pe care nu trece indiferent ce s-ar întâmpla. Înaintea meciului de la Caracal, oficialii CSM-ului doreau ca echipa să fie cazată la Slatina, însă Bondrea nici n-a vrut să audă de acest lucru şi a dus echipa la Craiova. Referitor la acest aspect, tehnicianul oltean a spus: „De câte ori am stat în acest oraş, cu orice echipă am fost, am pierdut meciul aşa că am luat decizia de a sta la Craiova, am şi eu superstiţiile mele.”

Ekwalla nu a jucat

Evoluţiile slabe din ultima perioadă ale camerunezului Therry Ekwalla l-a adus pe acesta în postură de rezervă. Pentru prima dată în acest sezon camerunezul nu a fost folosit nici măcar un minut în meciul de la Caracal, în locul său antrenorul Marian Bondrea folosindu-l pe Alexandru Dandea. Se pare că nici evoluţia acestuia nu l-a mulţumit pe tehnicianul oltean, după pauză, introducându-l pe Cilean în locul acestuia.