Liga II

Vida(gol)!

CSM Rm. Vâlcea – FCM Târgovişte 6-1 (2-1)
• scor de tenis în Zăvoi, cu Vidakovic în prim-plan • atacantul sârb a marcat patru goluri şi a fost co-autor la celelalte două reuşite ale „municipalilor”

După acel 4-0 de senzaţie cu care trupa lui Bondrea şi Teleşpan s-a impus la Turda, „municipalii” au repurtat miercurea trecută încă un succes categoric, de data aceasta, în postura de victimă aflându-se FCM Târgovişte.

Contrar aşteptărilor, dâmboviţenii au fost mai decişi în primul sfert de oră, atunci când portarul Râmniceanu s-a opus în trei rânduri unor şuturi periculoase expediate de vârfurile oaspeţilor spre buturile vâlcene. Elevii lui Bondrea s-au încălzit mai greu, dar atunci când au făcut-o şi au jucat la turaţie maximă, punând stăpânire pe joc, nu le-a mai stat nimic în cale, creându-şi numeroase faze de gol care i-au entuziasmat pe cei 2000 de spectatori din tribune.

Scorul a fost deschis de Vidakovic, în minutul 20, după ce a „furat” o minge la care un fundaş advers şi portarul s-au invitat reciproc şi a înscris apoi nestingherit, în poarta goală (1-0). Avantajul vâlcenilor a durat însă doar două minute, pentru că la prima oportunitate ofensivă care-a urmat, elevii lui Adrian Matei au egalat prin Păştin (1-1). Totuşi, „municipalii” aveau să preia încă o dată conducerea în minutul 25, când un şut al lui Onofrei a fost deviat în plasă de acelaşi Vidakovic de pe linia careului de 6 metri (2-1).
În repriza secundă, vâlcenii au dat cu adevărat recital. Golul al treilea al CSM-ului a picat atunci când oaspeţii încă îşi ocupau poziţiile pe teren, în minutul 47. Pornit în viteză de la mijlocul terenului, Vidakovic a făcut o cursă teribilă pe dreapta atacului vâlcean, a driblat cu uşurinţă câţiva adversari, a centrat în faţa porţii, de unde Boroiban a prelungit mingea pentru Onofrei, care-a înscris lejer în poarta goală (3-1). În minutul 70, trupa lui Bondrea şi Teleşpan a mai punctat o dată, prin neobositul Melcea, micuţul mijlocaş vâlcean fiind servit excelent tot de Vidakovic (4-1). Show-ul sârbului nu se încheiase însă aici, acesta înscriind alte două goluri în ultimul sfert de oră al partidei, dovedind astfel că este cea mai bună achiziţie făcută de „municipali” în pauza competiţională. În minutul 78, Robson a scăpat de marcajul fundaşilor adverşi, a şutat, mingea a fost respinsă cu piciorul de portarul Lunescu, dar a ajuns la omniprezentul Vidakovic, care n-a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, marcând în poarta goală (5-1). Ultimul gol al meciului a picat în minutul 84, când o centrare a lui S. Popescu a fost reluată în plasă de Vidakovic, cel care s-a înălţat de lângă un fundaş târgoviştean şi l-a învins încă o dată pe nefericitul portar Lunescu.
Au evoluat pentru CSM: Râmniceanu – Pasăre, Vişa, Chirciu, Lungan – Melcea, Ekwalla (Dandea ’46), S. Popescu, Onofrei (Cilean ’79) – Vidakovic, Boroiban (Robson ’63).