Băbenarii şi-au reparat în totalitate greşeala din etapa trecută

Forestierul – FC Govora 5-0 (2-0)

După înfrângerea cu 5-0 de la Fîrtăţeşti din runda inaugurală, Forestierul Băbeni a reuşit şi cel de-al doilea rezultat de 5-0, numai că de data aceasta i-a fost favorabil. Băieţii coordonaţi de Marian Deaconescu şi-au răscumpărat greşeala din meciul cu Dinamo Horezu în această a doua etapă când au întâlnit pe FC Govora, o formaţie ce învinsese în meciul trecut pe Luncavăţul Popeşti. Însă victoria în faţa grupării primarului Şerban s-a dovedit a fi fost doar un „foc de paie” pentru speranţele govorenilor care n-au reuşit să producă surpriza şi la Băbeni. De fapt, era greu să şi spere într-un rezultat pozitiv în condiţiile în care s-au prezentat la meci destul de nepregătiţi.

Cu doar o parte din vechii jucători şi alţi câţiva tineri, fără experienţă, misiunea lui Iulică Dincă, aceea de a salva echipa de la retrogradare, pare destul de dificilă. La Băbeni au dat şi de un teren rău, dar şi de o echipă în sete de puncte încă de acum, din debutul campionatului. Forestierul îşi doreşte să obţină cât mai multe victorii în această primă parte a campionatului pentru că mai târziu oficialii grupării sunt conştienţi că le va fi mai greu fără aportul unor jucători importanţi gen Turcu, ce vor lua din nou calea străinătăţii. Aşa că până la urmă govorenii au făcut doar un simplu act de prezenţă la Băbeni. Meciul a fost presărat şi cu câteva
evenimente mai puţin plăcute. Imediat după fluierul de început al meciului a fost nevoie ca un jucător să fie transportat la spital. Stănciulescu, de la oaspeţi, a ridicat piciorul pentru a recupera mingea mai mult decât ar fi trebuit, Zaharioiu sau Balint, cum îl ştie toată lumea, a vrut să lovească balonul cu capul, însă a intrat din plin în crampoanele govoreanului. Impactul a fost destul de dur, lui Zaharioiu fiindu-i practic crestată fruntea. Băbenarul a fost transportat de urgenţă la spital pentru a primi îngrijirile medicale necesare. Meciul a continuat şi după 36 de minute Neaţă a reuşit deschiderea scorului, aducând pe Forestierul în avantaj. Turcu, jucătorul cel mai prezent din echipa gazdă, a reuşit să marcheze pentru 2-0, rezultat la care s-a încheiat şi repriza. După ce că lucrurile nu mergeau deloc bine pentru ei, Mihai Ciobanu şi Iulian Dincă s-au văzut nevoiţi să facă şi singura schimbare posibilă încă din primele 45 de minute, asta pentru că Zamfir a ieşit de pe teren, refuzând să mai continue. Între timp Seft a dus scorul la 3-0. Apoi, cam din minutul 75, govorenii au jucat şi în inferioritate numerică. Cosmin Popa s-a accidentat şi cum nu mai era pe bancă vreun jucător care să-l înlocuiască, şi-a lăsat echipa şi în dezavantaj numeric. Până la urmă s-a terminat 5-0 pentru Forestierul, Gulea şi din nou Grecu, trecându-şi numele pe lista marcatorilor. De fapt, golul de 5-0 a fost un autogol al lui Romeo Chelcea, provocat de şutul lui Grecu.