Încă un trofeu pentru echipa lui Tadici

Oltchim Rm. Vâlcea – Rulmentul Braşov 28-24
• campioanele ţării şi-au adjudecat prima ediţie a Supercupei României

Cu trei săptămâni înainte de începerea campionatului, cele mai valoroase echipe din Liga Naţională, în speţă Oltchim Rm. Vâlcea şi Rulmentul Braşov, s-au întâlnit într-o partidă de gală la Chiajna. Meciul a avut o miză cât se poate de importantă: Supercupa României, trofeu pus la bătaie pentru prima oară de FR Handbal. După achiziţiile spectaculoase făcute în această vară de gruparea de la poalele Tâmpei, era clar că vâlcencele nu vor avea viaţă uşoară, mai ales că din echipa lui Gheorghe Tadici şi Seviştean Popa absenta o piesă esenţială din angrenaj: Steluţa Luca. Cu siguranţă, dacă lidera echipei Oltchim s-ar fi aflat pe teren, fetele lui Tadici şi-ar fi adjudecat victoria fără nici un fel de emoţii.

Până la urmă, vâlcencele au putut să triumfe şi fără Luca, după un meci interzis cardiacilor, cu dese răsturnări de scor, graţie unei mobilizări superioare în repriza secundă. Dincolo de scandalul iscat în startul partidei, atunci când oficialii echipei Oltchim Rm. Vâlcea au protestat vehement vizavi de introducerea în teren a unor jucătoare de la Rulmentul care nu aveau perfectate transferurile la FR Handbal, întâlnirea şi-a meritat statutul de derbi, ambele echipe având pe rând şansa de a se impune. Experienţa jucătoarelor de la Oltchim şi-a spus încă o dată cuvântul, acestea apăsând pe acceleraţie doar atunci când a fost nevoie, în repriza secundă, iar braşovencele nu au mai putut să revină în joc.

O repriză echilibrată

Oltchim-ul a avut de fiecare dată conducerea pe tabela de marcaj în primele minute (1-0, 2-1, 3-2), fetele de la Rulmentul trecând prima oară în avantaj abia în minutul 8 (4-3). Ulterior, s-au distanţat chiar la 6-3, dar elevele lui Tadici au recuperat handicapul, punctând de cinci ori consecutiv, iar scorul le-a devenit iarăşi favorabil (8-6). Braşovencele, purtate pe val de o evoluţie entuziastă a Simonei Gogârlă, au restabilit încă o dată egalitatea (8-8), însă vâlcencele au mărit apoi diferenţa chiar la trei goluri (11-8 şi 12-9). Şi totuşi, finalul de repriză a aparţinut echipei pregătite de Mariana Târcă. Profitând de faptul că Valentina Ardean a ratat două aruncări de la 7 metri (o mingea trimisă în bară şi o alta apărată de Ionica Munteanu), dar şi de o dublă eliminare în tabăra vâlceană (prima datorată unor proteste vehemente ale lui Tadici vizavi de maniera haotică de arbitraj, iar a doua pentru un fault de joc), Rulmentul a terminat primele 30 de minute în avantaj (14-13). Putea fi 14-14, dar la ultimul atac, golul marcat de Ionela Stanca a picat la o secundă după expirarea timpului regulamentar de joc.

Victorie fără dubii

La pauză, Tadici a operat schimbări importante în angrenaj. Pentru că Narcisa Lecuşanu nu a avut o evoluţie tocmai strălucită, antrenorul Oltchim-ului a apelat la o surpriză: Clara Vădineanu, jucătoare care-a dat culoare reprizei secunde, incursiunile sale nefiind luate în seamă de braşovence. În al doilea mitan, meciul a continuat să fie la fel de spectaculos. Rulmentul a fost mai proaspătă la început, s-a menţinut la conducere şi s-a distanţat la trei goluri (19-16 şi 20-17), dar din minutul 41 braşovencele s-au „rupt”. De atunci, elevele Marianei Târcă nu au mai punctat decât de patru ori, iar pretenţiile de a câştiga meciul s-au risipit. Oltchim-ul a apăsat constant pe acceleraţie, doar atât cât a fost nevoie pentru a întoarce rezultatul şi a nu mai pierde trofeul pus în joc. Adina Meiroşu a încântat încă o dată prin devotamentul de care-a dat dovadă, Valentina Ardean a strâns din dinţi în duelul cu sud-coreeanca Sun Hee-Woo, Clara Vădineanu a punctat atunci când nimeni nu se aştepta, Valeria Beşe a fost acelaşi „câine rău” de odinioară, Ramona Maier a rămas la fel de oportunistă ca-n sezonul trecut, iar Ionela Stanca şi-a adus aminte că e o jucătoare genială, în timp ce între buturi, Luminiţa Dinu a avut intervenţii din ce în ce mai sigure. Condiţii în care trupa Marianei Târcă nu a mai putut avea replică. Oltchim-ul s-a distanţat la 24-21 (în minutul 50), apoi la 27-22 (în minutul 56). Scor final: 28-24.
Au înscris pentru Oltchim: Ramona Maier (7 goluri), Ionela Stanca (4), Adina Meiroşu (4), Valentina Ardean (4), Valeria Beşe (3), Clara Vădineanu (3), Roxana Cherăscu (2) şi Raluca Ivan (1). De la braşovence, cea mai prolifică marcatoare a fost Simona Gogârlă, care-a punctat de şase ori.

10.000 Euro pentru marele trofeu

Pentru că a câştigat prima ediţie a Supercupei României, Oltchim-ul a primit din partea FR Handbal suma de 10.000 de Euro. La festivitatea de premiere, a fost prezent şi Octavian Belu, şeful ANS, însă, de asemenea, nu a lipsit nici preşedintele FRH, Cristian Gaţu. În afara premiului în bani, căpitanului echipei vâlcene, portarul Luminiţa Dinu, i-a fost înmânat şi trofeul pus în joc. Deşi în acest meci handbalistele Oltchim-ului nu au jucat pe o primă anume, antrenorul Gheorghe Tadici a apreciat dăruirea elevelor sale şi a precizat că banii încasaţi vor fi împărţiţi ulterior între jucătoare şi ceilalţi membri ai delegaţiei vâlcene.

1-0 sau 4-0

Extrem de fericite după succesul obţinut, vâlcencele au dansat la final hora bucuriei şi l-au salutat pe managerul general Constantin Roibu. În culmea bucuriei, Tadici a mers în faţa galeriei braşovene şi, spre iritarea suporterilor veniţi de la poalele Tâmpei, le-a arătat acestora semnul victoriei. „E 1-0 sau 4-0! Cum vreţi voi!”, le-a arătat antrenorul suporterilor braşoveni, făcând aluzie la faptul că anul trecut, Oltchim-ul, cu Tadici pe bancă, a câştigat toate cele trei dispute împotriva Rulmentului.
„Pentru club, câştigarea Supercupei reprezintă un eveniment pozitiv. Este un drum pe care-l începem cu dreptul şi suntem foarte mulţumiţi de ceea ce am realizat. Sigur că poate echipa nu s-a ridicat la nivelul tehnic-tactic dorit, dar cred că toată lumea a constatat angajamentul şi ardoarea cu care s-a jucat. Fiecare echipă şi-a dorit foarte mult să câştige trofeul, fiind la prima ediţie. Ne bucurăm că l-am câştigat noi şi sperăm ca şirul de rezultate pozitive să continue în perioada care urmează”, a spus Tadici.

Steluţa Luca, doar în tribună

Devenită indisponibilă după o accidentare suferită la întoarcerea din cantonamentul efectuat de „tricolore” în Turcia, interul emblematic al Oltchim-ului, Steluţa Luca, a urmărit disputa cu Rulmentul din tribună. După primirea trofeului, Luminiţa Dinu i-a cerut handbalistei să coboare pe teren şi să se bucure alături de celelalte jucătoare.

Maier, cea mai bună jucătoare a meciului

Extrema Ramona Maier a primit un premiu special din partea federaţiei, fiind aleasă cea mai bună jucătoare a meciului. Maier a fost cea care, în repriza secundă, a adus liniştea în tabăra vâlceană, în primul rând prin efortul admirabil depus, dar şi graţie aruncărilor de la 7 metri pe care le-a transformat cu siguranţă. Extrema adusă în vara lui 2006 de la HC Zalău a înlocuit-o pe Ardean la aruncările de la 7 metri şi a punctat în ambele lovituri de care-a beneficiat în repriza secundă. Ardean marcase de patru ori în prima repriză prin acest procedeu, însă apoi ratase de două ori, iar Tadici a luat decizia de a apela la Maier după pauză.

Arbitraj în dorul lelii

Tadici a avut dreptate: Oltchim nu poate fi învinsă decât în culise. Stau mărturie un arbitraj haotic (al bucureştenilor Manea şi Iliescu), dar şi nişte oficiali gata să accepte orice condiţie a echipei braşovene. „Am jucat 7 contra 9 sau chiar 7 contra 10! Este ruşinos ce s-a întâmplat. Am numărat aproximativ 20 de greşeli flagrante împotriva echipei Oltchim”, a tunat Tadici la finele meciului iritat de prestaţia celor doi cavaleri ai fluierului.

A 30-a victorie consecutivă pe plan intern

Deşi au trebuit să se întrebuinţeze mai serios pentru a se impune şi de această dată, vâlcencele şi-au păstrat aura de invincibilitate pe plan intern. După cele 26 de succese din campionatul precedent şi alte 3 în Cupa României, Oltchim-ul şi-a trecut astfel în cont a 30-a victorie consecutivă pe plan intern, o performanţă aproape inegalabilă.

Brigada Zăvoi, la înălţime

Galeria vâlceană a fost încă o dată la înălţime la Supercupa României. Pe toată durata meciului, indiferent de scorul consemnat pe tabela de marcaj, suporterii Oltchim-ului au cântat, au dansat şi le-au încurajat permanent pe elevele lui Tadici, depăşindu-i ca fond sonor pe suporterii Braşovului. Cei aproape 50 de vâlceni au făcut deplasarea la Chiajna cu un autocar pus la dispoziţie de conducerea clubului, dar erau cât p-aici s-o facă degeaba dacă Oltchim-ul şi-ar fi menţinut poziţia iniţială şi ar fi boicotat Supercupa