Alte sporturi

Floretiste de aur

• Vicecampioanele s-au întors campioane

O echipă de floretă a Clubului Sportiv Chimia, pregătită de profesoara Luminiţa Marcu, a participat la finele săptămânii trecute la finala Campionatului Naţional de copii de la Satu Mare. De la această competiţie, tinerele sportive vâlcene au reuşit să se întoarcă acasă cu performanţe notabile. Fetele de la Chimia au reuşit să devină campioane naţionale în proba pe echipe, izbutind să îmbunătăţească astfel rezultatul de anul trecut, când au cucerit doar medaliile de argint. Din echipa vâlceană au făcut parte Eliza Niţoi, Cristina Pomană, Ramira Biriboacă şi Nicoleta Marinică. „Acesta a fost obiectivul pe care l-am avut de îndeplinit în acest an, după ce în 2006 am ieşit doar vicecampioane”, ne-a spus antrenoarea Luminiţa Marcu.

Pe tabloul principal al competiţiei au fost prezente opt echipe. Graţie rezultatelor obţinute în proba individuală, floretistele de la Chimia au pornit din postura de favorite. În meciurile disputate, vâlcencele şi-au confirmat valoarea, învingând fără drept de apel cele trei adversare întâlnite: 45-5 cu Steaua (în sferturi), 45-33 cu Petrolul Ploieşti (în semifinale) şi 43-29 cu Forex Braşov (în finală).

Două medalii în probele individuale

În proba individuală, cel mai bun rezultat a fost obţinut de Eliza Niţoi, care-a câştigat medalia de argint, după ce a pierdut finala, la timp expirat, cu scorul de 8-6. Cristina Pomană a urcat de asemenea pe podium, însă doar pe treapta a treia. Altfel, antrenoarea Luminiţa Marcu a remarcat şi evoluţia Ramirei Biroboacă: „A avut o prestaţie bună. Din 50 de participante s-a clasat pe locul 10. Va concura şi la anul, atunci când va putea să-şi îmbunătăţească de acum”.
La întrecerea de la Satu Mare a fost prezent şi un băiat, Alexandru Prundeanu, mezinul echipei, care la doar 10 ani este considerat a fi una dintre cele mai mari speranţe ale floretei vâlcene. Deşi s-a aflat la prima participare la o competiţie de o asemenea anvergură Prundeanu a surprins pe toată lumea prin locul ocupat, clasându-se al 18-lea din totalul celor peste 50 de sportivi prezenţi.