Fotbalistii continua sa le dea la oase arbitrilor

Fotbaliştii continuă să le dea la oase arbitrilor

Sportul Genuneni – Forestierul Romani 1-1

Rezultatul final va fi stabilit de Comisia de Disciplină

* jucătorii s-au încăierat, iar arbitrul Alin Voicescu a fost lovit

Echipa gazdă se pare că aştepta de mult timp ca gruparea lui Mitică Drăgănescu să le calce pragul. Aveau să-şi plătească ceva poliţe din alte meciuri, astfel că atmosfera a fost încordată încă din debutul partidei. Dar se aştepta un moment prielnic pentru a izbucni scandalul. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 10 prin Bogdan Buşe şi nu au fost probleme majore până în minutul 70 când s-a produs un contact în afara suprafeţei de pedeapsă a echipei oaspete între portarul celor de la Romani, Ion Găină, şi un jucător al celor de la Genuneni. Centralul, Alin Voicescu, a întrerupt jocul pentru a-i fi acordate îngrijiri medicale portarului, timp în care Cosmin Holtei de la Forestierul, nemulţumit probabil de intrarea mai energică asupra coechipierului său, a început să-l înjure pe un jucător gazdă, Călugăriţoiu. Şi aşa a început totul. Holtei a fost înconjurat de jucătorii Sportului, înjurat şi lovit cu palma de Călugăriţoiu, iar apoi alergat şi lovit cu piciorul în abdomen de către Adrian Nicolae. După ce spiritele s-au mai calmat, Voicescu i-a eliminat pe cei trei de pe terenul de joc. În acel moment Călugăriţoiu a sărit să protesteze la arbitru pe care l-a apucat de gât şi l-a împins. Apoi a venit în viteză, din cealaltă poartă, goal-keeper-ul echipei gazdă, Elvis Ciuraru, care l-a înjurat şi l-a lovit peste picioare pe Voicescu, după care s-a dus liniştit în poartă. În momentul în care Alin Voicescu a avut intenţia să-l elimine, Ciuraru a ridicat pumnul şi l-a ameninţat că va primi o bătaie zdravănă dacă va mai scoate cartonaşul roşu din buzunar. Arbitrul le-a comunicat celor două echipe că jocul va continua cu Ciuraru în teren, dar va menţiona în raport cele petrecute. Până la final gazdele au reuşit să egaleze prin Eugen Dogaru, însă rezultatul cu siguranţă că nu va fi omologat astfel. Marţi, 14 noiembrie, Comisia de Disciplină va analiza cazul şi va lua o decizie finală.

Meci încheiat cu scandal la Zătreni

* Croitoru şi Ghinea au luat-o iarăşi pe cocoaşă

Etapa precedentă, a 13-a, a fost una cu noroc pentru echipa lui Nicolae Vîlcu care-a reuşit să se impună în faţa mult mai titratei Lotru Brezoi. Însă succesul s-a răsfrânt cum nu se putea mai rău asupra Olteţului Zătreni care în următoarea rundă, cea recent disputată, a pierdut în faţa grupării lui Marian Matei, Alma Lex Drăgăşani, şi n-ar fi un capăt de ţară acest lucru dacă nu ar fi avut loc şi alte evenimente ce nu au nicio legătură cu fenomenul fotbalistic. Totul a decurs normal şi în limitele regulamentului în prima repriză când niciuna dintre cele două echipe nu s-a putut departaja. La fel a continuat şi în repriza secundă când oaspeţii au marcat de două ori prin Iftimie, în minutul 46 şi Toni Buniţă care, în minutul 64, a dus scorul la 2-0 pentru Alma Lex după o lovitură de la 11 metri precis executată. Purcărea a fost cel care a faultat în careu fapt pentru care a primit şi cartonaşul galben.

Incidentele s-au iscat în minutul 89

Jocul a continuat fără incidente până în minutul 89 când, la o lovitură liberă acordată pentru gazde la 18-19 metri de poarta adversă, acelaşi Purcărea de la Zătreni l-a îmbrâncit pe un adversar. Centralul Croitoru i-a arătat al doilea galben şi implicit pe cel roşu. În timp ce Croitoru îşi nota decizia, portarul celor din Zătreni, Victor Herăscu, a ieşit dintre buturi înjurându-l şi ameninţându-l pe arbitru că-l va bate. Croitoru l-a eliminat, însă nu a scăpat aşa uşor de Herăscu. Goal-keeper-ul gazdelor l-a alergat şi a reuşit să-l lovească cu piciorul pe central, doborându-l. Au intervenit jucătorii, delegatul echipei gazdă şi poliţistul pentru a-l opri pe Herăscu şi pentru moment au reuşit. Dar după terminarea jocului, Herăscu a pătruns din nou pe teren protestând şi aducând ameninţări întregii brigăzi. Apoi portarul din Zătreni i-a lăsat pentru moment pe arbitri să-şi continue drumul spre vestiare, însă a fost la un pas de a se lua la bătaie cu un coechipier, Iordache. A intervenit poliţistul care se pare că era tatăl celui pe care Herăscu îl înjurase şi vroia să-l lovească. În drumul spre cabine Herăscu a revenit la arbitri şi chiar a reuşit să-l lovească pe unul dintre aceştia, Mihai Ghinea, destul de rău, cu piciorul în abdomen. Au mai fost proteste şi din partea medicului echipei, Nicolae Dinu, însă arbitrii au fost lăsaţi să plece de la stadion. Jucătorul violent riscă acum o pedeapsă destul de aspră, însă nu doar el ar putea fi sancţionat, ci şi echipa pentru că, de asemenea, Olteţul Zătreni a fost învinovăţită şi pentru faptul că spectatorii îi scuipă pe arbitri şi aruncă înspre aceştia cu ţigări şi pietre.