„Municipalii” vor sa aduca Steaua în Zavoi

Alro Slatina – CSM Rm. Vâlcea 0-2

„Municipalii” vor să aducă Steaua în Zăvoi

CSM Rm. Vâlcea a confirmat în partida din Cupa României de la Slatina că marţea pare a fi o zi extrem de norocoasă. După ce au trecut de FC Oltchim în turul precedent, cu 2-0, apoi au jucat un meci amical cu Primăvara Craiova, câştigat cu acelaşi scor, „municipalii” au triumfat şi-n deplasarea de la Slatina. A fost la final tot 2-0 pentru elevii lui Costel Pană şi Mitică Teleşpan, succes care-a trimis CSM-ul la doar un pas de o întâlnire cu o echipă din Liga 1. Astfel, obiectivul declarat al conducerii clubului de a ajunge în şaisprezecimile Cupei României a rămas în continuare în picioare. Atunci când, dacă vor avea puţină „şansă” la tragerea la sorţi, ar putea aduce Steaua în Zăvoi. Meciul cu Alro Slatina a început în nota de dominare a echipei noastre. Pe fondul unei prezenţe mai hotărâte în ofensivă, la jumătatea primei reprize, vâlcenii au izbutit să deschidă scorul prin Marius Dumitru, cu un şut puternic din interiorul careului de 16 metri. Nici după marcarea golului jucătorii pregătiţi de Pană şi Teleşpan n-au cedat iniţiativa, ci dimpotrivă s-au şi desprins pe tabela de marcaj. În minutul 40, Petre Budean avea să finalizeze cu capul o centrare a aceluiaşi Marius Dumitru, iar CSM-ul avea deja 2-0, scor cu care s-a şi intrat de altfel la vestiare. La adăpostul celor două goluri, vâlcenii au mai redus din turaţie în repriza secundă şi s-au apropiat mai rar de poarta gazdelor.

Pentru CSM au evoluat: Pampea – M. Dumitru, Georgescu, Bier, Cumpănaşu, Stanca, Lepădatu, Murineanu, Savu, Dandea, Budean. Au mai jucat: L. Popa, Nica şi Ciortan.

Murineanu şi Savu, la „infirmerie”

La CSM, bucuria calificării în turul al şaselea al Cupei României a fost umbrită însă de accidentările grave pe care le-au suferit doi dintre cei mai importanţi jucători ai echipei: Murineanu şi Savu. Se pare că problemele medicale ale celor doi fotbalişti sunt atât de mari încât este destul de improbabilă folosirea lor în meciul de campionat de sâmbătă, din deplasare, cu CFR Timişoara. Altfel, la Slatina, pentru prima oară în acest sezon, Costel Pană l-a introdus pe teren în partea secundă a meciului şi pe Nica, juniorul preferat al lui Furnică în perioada cât braşoveanul a antrenat în Zăvoi.