Alte sporturi

Medalii de bronz pentru fetele de la box

Boxul feminin a cucerit tot mai mult public în ultimul timp, iar numărul sportivelor de performanţă a crescut de asemenea considerabil. Chiar în judeţul Vâlcea sunt câteva fete care au devenit adepte ale acestei discipline sportive, care concurează la diferite competiţii în ţară, de unde s-au întors cu numeroase medalii şi trofee. Ultima ispravă în acest sens am consemnat-o nu mai departe decât săptămâna trecută. Micuţul orăşel Câmpulung Muscel a găzduit finala Campionatului Naţional de senioare şi tineret, o întrecere la care au participat şi câteva sportive legitimate la CS Chimia şi CSŞ Rm. Vâlcea, acolo unde sunt pregătite de reputaţii antrenori Eugen Petruş, Nicolae Dobriţoiu şi respectiv Marius Băluţă. Fetele de la care se aşteptau rezultate deosebite nu şi-au dezminţit faima nici de această dată. În competiţia senioarelor, Claudia Tudoroiu (la categoria 48 de kilograme), Diana Niţu (la 50 kg.), Alexandra Constantin (la 54 kg.) şi Iulia Năvăcioiu (la 75 kg.) au urcat pe podium, toate cucerind câte o medalie de bronz. Acelaşi rezultat a fost consemnat şi la junioare, acolo unde Oana Vasiloiu (la categoria 50 de kilograme) a ocupat de asemenea locul al treilea în clasamentul final!