Genesis Brezoi retrogradeaza

Lotru Brezoi – Inter Petrila 0-2 (0-2)

Genesis Brezoi retrogradează

* din vară înapoi în Divizia D sau trebuie „cumpărat” loc la „C”

A fost un vis frumos al jucătorilor, al localnicilor şi al preşedintelui Vîrtopeanu de a evolua, după ani buni de pauză, în Divizia C. Cu multă muncă, efort şi bani investiţi a devenit  realitate. Însă se pare că această grupare, de când a păşit în cel de-al doilea eşalon fotbalistic al ţării, a fost sortită eşecului. S-au perindat mulţi antrenori, au venit sponsori, au venit jucători, s-au creat condiţii, s-au făcut planuri, le-a dat o mână de ajutor chiar şi gruparea fanion a judeţului, CSM Rm. Vâlcea, însă se pare că nimeni şi nimic nu poate ţine pe linia de plutire formaţia Lotru Brezoi. S-a încercat şi cu preoţi, şi cu slujbe, dar probabil că este imposibil de schimbat cursul Lotrului care curge spre Divizia D. O ultimă speranţă se pusese în acest retur de campionat, însă meciurile din debut au spulberat toate preconizările. Mai întâi înfrângerea de la Aiud în care au jucat bine însă au fost lipsiţi de şansă, ca de obicei, iar apoi partida de vineri, 31 martie, în care au întâlnit o altă contracandidată aflată şi ea în lupta pentru evitarea retrogradării, Inter Petrila. Oaspeţii au dat o mostră a ceea ce înseamnă să crezi că poţi fi învingător: dezinvoltură, fără frică, atenţie, eficienţă şi cu dorinţa mare de victorie. Despre gazde, nu sunt prea multe de spus. Deşi au avut loc multe schimbări în bine la această grupare, jocul a rămas mediocru. Şi în această întâlnire au pus stăpânire pe joc încă de la începutul meciului, dat fără a ameninţa poarta adversă. Ar fi putut ieşi ceva bun în urma fazei frumos construită chiar prin minutul 15 când Racolţa a pasat scurt până la L. Pufu, acesta a reuşit să ia prim planul în lupta cu adversarul direct, însă finalizarea a fost dezamăgitoare, nedemnă de un jucător cu oarecare experienţă în acest sport, de la care se aştepta mult mai mult. Ca o replică a acestei faze, la jumătatea reprizei Dumitru de la oaspeţi a plecat cu mingea la picior de la mijlocul terenului, a avut un singur adversar care a încercat să i se opună, căpitanul brezoienilor, M. Pufu, însă fără succes, astfel că a putut ajunge până în apropiere de poarta lui Rotariu şi a şutat pe colţul lung pentru scorul de 0-1. Prima acţiune, primul gol. Jucătorii pregătiţi de Marius Tomescu au avut apoi multe ocazii importante, dar pe rând, Bălan, L. Pufu, Anghel s-au dovedit lipsiţi de inspiraţie în ultima fază. Dacă ei n-au fost în stare să concretizeze, au făcut-o oaspeţii, când au ajuns doar pentru a doua oară în careul brezoian. Era minutul 40: Trigescu a avut o incursiune pe flancul stâng, a centrat în careu până la Dumitru care, nemarcat, a şutat la poartă, Rotariu s-a opus în primă fază, dar balonul respins de acesta a ajuns la Boanzea care-a majorat avantajul echipei sale, ducând scorul la 0-2. O altă fază notabilă s-a petrecut în ultimul minut al primei reprize când Dumitru a făcut un henţ fiind eliminat pentru al doilea galben.
Chiar dacă nici în tribune nu a mai fost entuziasmul de altă dată, încă se mai întrezărea o urmă de speranţă că vom lua măcar un punct din acest meci. Mai ales că din acest moment jucau cu un om în plus. Însă, dezamăgire şi în partea secundă a disputei. A fost un fel de Steaua – FC Argeş. Posesie vâlceană, joc defensiv bun al „interiştilor”. Nu atâta de bun încât să nu poată fi învinşi, dar suficient pentru a-i stopa pe brezoieni în a-şi realiza obiectivul stabilit înaintea acestui meci. Au fost multe ocazii clare de gol pentru gazde, dar nici una concretizată. Inter Petrila a speculat bine şi pe contraatac, însă „păienjenii” din plasele porţilor nu au mai fost deranjaţi. Astfel s-a derulat un nou episod al mini-serialului de „Aventuri prin Divizia C cu Lotru Brezoi”.
Au arbitrat: Vasile Costin (Blaj) – la centru, ajutat la cele două linii de asistenţii Vasile Matiş (Aiud) şi Vasile Mărginean (Blaj). Observator: Mihai Ionescu (Ploieşti).
Pentru Lotru Brezoi au evoluat: Rotariu – Maniu, Străuţ, M. Pufu, Chebar, Ninciuleanu, Bălan, V. Racolţa, L. Pufu, Idu, Anghel. Au mai jucat: Voicu, Mătăsaru şi Olinic.

Şi antrenorul Tomescu a pierdut orice speranţă

Pe banca vâlceană – dezamăgire. Toate iluziile au fost spulberate. Antrenorul Marius Tomescu a mai stat câteva minute pe teren după fluierul final al meciului pentru a-şi reveni din şoc. Apoi a reuşit să deruleze filmul acestui meci şi să ne spună câteva păreri legate de joc şi viitorul formaţiei Lotrul Brezoi: „Nu cred că se mai poate face nimic. Am jucat neaşteptat de slab. Am avut o evoluţie mult mai bună la Aiud. Mă aşteptam la altceva pe teren propriu. Dacă până acum mai speram într-o minune, după acest meci şansele noastre de a ne salva de la retrogradare sunt aproape zero. După prestaţia pe care-au avut-o jucătorii în această partidă nu sunt convins că mai pot continua. O să vedem ce se va întâmpla. Nu ştiu…, nu-mi explic ce se întâmplă. Probabil că sunt demoralizaţi, nu ia meciul în serios, n-au mentalitate de învingători, pentru că alte probleme nu sunt. Cu pregătirea stăm bine, nu există probleme nici din punct de vedere financiar…De altfel, la antrenamente sunt cei mai buni, nu-i bate nimeni. Au venit 3 jucători de la care aşteptam mult, însă nu se vede nici o diferenţă între ei şi ceilalţi. Asta e, ne merităm soarta. Nu se poate să te bată «acasă» o echipă cu care te lupţi la salvarea de la retrogradare! Noi ne propuseserăm să nu pierdem puncte acasă şi uitaţi ce s-a întâmplat. Cred că s-a terminat”. De aceeaşi părere suntem şi noi: este probabil ca de la anul Lotru Brezoi să joace derby-uri în „D” cu Steaua din Mânăstireni.