Cozia, victorie la scor pe sinteticul din Zăvoi

Trupa lui Gabi Mangalagiu, Cozia Călimăneşti, s-a bucurat de un debut în forţă în retur. Deşi puţini îi dădeau şanse de a se impune pe sinteticul din Zăvoi, în faţa CSM-ului, (echipa de pe locul 3 din Liga a IV-a), gruparea din staţiune a ţinut să demonstreze că a avut o campanie reuşită de transferuri. Jucători aduşi în pauza de iarnă la Cozia au confirmat încă de la primul meci, „neamţul” Văduva trecându-şi chiar în cont „dubla”. Se întâmpla în prima repriză, dominată clar de oaspeţi. Văduva a deschis scorul în minutul 12, după o fază la care gazdele au solicitat off-side. La distanţă de doar trei minute, tot el a dus scorul la 2-0 pentru echipa antrenată de Gabi Mangalagiu, care a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, Mitrea trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor până la finalul primelor 45 de minute.

În cel de-al doilea mitan oaspeţii n-au mai forţat, mulţumindu-se cu diferenţa de pe tabelă. Elevii lui Bora au fost ceva mai activi în partea secundă, însă cei care-au înscris au fost tot călimăneştenii. Mitrea s-a remarcat din nou şi a stabilit scorul final al partidei, de 4-0 pentru Cozia, asta chiar dacă la jumătatea reprizei au avut şi gazdele o şansă importantă de gol, Fuiorea trimiţând balonul în bară.
Au evoluat formaţiile:
CSM II Rm. Vâlcea: Brănescu – Săraru, Fuiorea, Chiripuş, Datcu, Rusescu, Teodorescu, Roşca, Băltăţeanu, Stanciu, Bucei. Au mai jucat: Jugăstreanu, Stanciu, Stoian.
Cozia Călimăneşti: Mihai – Tudorică, M. Pufu, Ştefan, Predescu, Mitrea, Dobre, Gheorghe, Văduva, Nicolaescu, Mogoşan. Au mai jucat: Adi Banu, Albu, Cazacu, Jura.