AS Şirineasa a dat patru goluri, dar a făcut egal

Şase puncte într-un campionat cedate unei proaspăt promovate, AS Mihăeşti, ar fi fost prea mult pentru AS Şirineasa. Gruparea lui Dan Săraru şi-a dorit să înceapă bine acest retur de campionat şi să se impună în faţa grupării lui Nicolae Stănică, mai ales că meciul se disputa pe terenul de la Şirineasa. A reuşit doar pe jumătate ce şi-a propus, asta chiar dacă jucătorii săi au marcat de patru ori. Golurile au fost împărţite, însă, două fiind trecute în contul oaspeţilor. Lucrurile au mers bine în debutul partidei, gazdele reuşind să deschidă scorul prin Marga, în urma unui penalti acordat de centralul Laurenţiu Mosor. La puţin timp după această reuşită, Negrea a deviat nefericit un şut în propria poartă şi a stabilit scorul pauzei: 1-1. Nu doar greşeala acestuia a contat, ci şi ratările lui Rachina, Marinescu, Marga sau Andrei Fistogeanu.

Dacă măcar una dintre ocaziile avute de aceştia ar fi fost valorificată, AS Şirineasa ar fi putut obţine poate toate cele trei puncte puse în joc. Formaţia primarului Săraru a fost, însă, nevoită, să se mulţumească doar cu o remiză, asta pentru că jocul a respectat scenariul primei reprize şi în partea secundă. Adrian Fistogeanu a adus-o pe AS Mihăeşti în avantaj cu un şut imparabil în propria poartă, dar fratele său, Andrei, i-a reparat greşeala şi a restabilit egalitatea, scor 2-2, rezultat cu care s-a şi încheiat meciul. Gazdele ar fi putut poate să obţină victoria în acest meci dacă ar fi jucat ultimele minute în efectiv complet. Nedelcu a dezavantajat-o pe AS Şirineasa. Şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică, arbitrul eliminându-l pentru lovirea unui adversar. În aceste condiţii, AS Şirineasa a fost nevoită să se mulţumească şi cu un singur punct. (Simona SIMA)