Victorie facilă în Moldova

HCM Roman – Oltchim Rm. Vâlcea 14-30

Oltchim Rm. Vâlcea nu a avut nici o problemă în a se impune duminică, 1 februarie, la Roman, în prima etapă din cadrul returului Ligii Naţionale. Handbalistele pregătite de Ivica Rimanic au încheiat victorioase un meci în care au avut în faţă o echipă antrenată de un tehnician care a trecut cândva şi pe la Vâlcea: Cornel Bădulescu. Doar prima repriză a fost cât de cât echilibrată, însă experienţa vâlcencelor a contat şi de această dată, Oltchim intrând la vestiare cu un avantaj de trei goluri (10-7). Ulterior, după pauză, formaţia vâlceană a apăsat serios pe acceleraţie, iar acest lucru s-a văzut din plin pe tabela de marcaj.

Oltchim a marcat de două ori mai multe goluri decât în prima repriză, în timp ce apărarea a funcţionat la fel de bine (tot 7 goluri primite), astfel încât scorul final al confruntării a fost net favorabil multiplei campioane a ţării: 30-14.
Golurile echipei vâlcene au fost marcate de Narcisa Lecuşanu (7), Oana Manea (5), Steluţa Luca (5), Adina Fiera (4), Roxana Gatzel (3), Gabriella Szucs (2), Ramona Maier, Clara Vădineanu (2), Adriana Ţăcălie (1) şi Luminiţa Dinu (1).

Primul gol pentru Luminiţa Dinu

În repriza secundă a meciului de la Roman, Luminiţa Dinu a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor, aşa cum numai un goal-keeper de clasă poate să o facă: din poartă în poartă! A fost primul gol înscris în acest sezon, însă în cariera sa îndelungată Luminiţa Dinu a mai avut şi alte reuşite asemănătoare.

Avădanii şi Maier nu au jucat

La Roman, antrenorul Ivica Rimanic nu a avut la dispoziţie două dintre extreme, Elena Avădanii şi Ramona Maier resimţindu-se uşor, aşa că tehnicianul croat a preferat să le menajeze, în perspectiva meciurilor importante din această săptămână: cu HCM Baia Mare (marţi, 3 februarie, în Liga Naţională) şi cu Buducnost Podgorica (duminică, 8 februarie, în Liga Campionilor).

Defensiva de fier

La Roman, Oltchim a probat încă o dată că se bazează pe o defensivă de fier, dovada cea mai bună în acest sens fiind aceea că echipa vâlceană are cele mai puţine goluri primite în Liga Naţionale (doar 303 în 14 meciuri). De altfel, împotriva echipei antrenate de Cornel Bădulescu, handbalistele de la Oltchim Rm. Vâlcea şi-au corectat propriul record în ceea ce priveşte numărul golurilor primite pe parcursul unui meci în actualul campionat. Doar 14 „boabe” au încasat vâlcencele în Moldova, câte 7 în fiecare dintre cele două reprize. Precedenta performanţă de acest gen aparţinea tot echipei Oltchim, care a primit doar 15 goluri în meciul susţinut în prima etapă a campionatului, atunci când tot HCM Roman s-a aflat în postura de „victimă”.

Adriana Ţăcălie – sărbătorita săptămânii trecute

Handbalista Adriana Ţăcălie a fost sărbătorită săptămâna trecută, pe data de 29 ianuarie, la împlinirea frumoasei vârste de 20 de ani. Coincidenţă sau nu, aniversarea zilei de naştere a tinerei jucătoare de la Oltchim a survenit, ca şi anul trecut, chiar în preajma meciului cu Buducnost Podgorica. În 2008, Ţăcălie a făcut cel mai bun joc al ei în tricoul echipei vâlcene, înscriind şapte goluri, chiar în partida câştigată fără probleme de Oltchim, în Muntenegru, cu scorul de 32-21.

Oltchim Rm. Vâlcea – HCM Baia Mare
Ultimul test înainte de Podgorica

Marţi, 3 februarie, de la ora 11.00, trupa antrenată de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca întâlneşte HCM Baia Mare în Sala Traian, într-un meci care contează pentru etapa a 15-a din cadrul Ligii Naţionale. Chiar dacă vor avea în faţă un adversar incomod, care are în componenţă inclusiv două jucătoare care au cochetat în trecut cu lotul naţional de senioare (Camelia Balint şi Melinda Geiger), Oltchim porneşte cu prima şansă în acest meci, ultimul înaintea partidei dificile de la Podgorica, din Liga Campionilor.
Echipa maramureşeană vine la Rm. Vâlcea după ce a jucat duminică, 1 februarie, la Braşov, împotriva celeilalte pretendente la cucerirea titlului naţional. Dacă în tur a reuşit să le smulgă jucătoarelor pregătite de Herbert Muller un punct de „aur” pentru… Oltchim (meciul de la Baia Mare încheindu-se la egalitate: 29-29), de data aceasta, la poalele Tâmpei, altfel au stat lucrurile. Rulmentul s-a aflat permanent la cârma meciului şi a reuşit să se impună, mai mult decât categoric, cu scorul de 45-33.

Gabriella Szucs a ajuns golghetera echipei

Spre deosebire de precedentele două sezoane, atunci când Oltchim a avut de fiecare dată câte o jucătoare în topul golgheterelor din Liga Naţională (mai mult decât atât, în 2007, pivotul Ionela Gâlcă reuşea să se încoroneze drept cea mai prolifică jucătoare pe plan intern), lucrurile stau cu totul altfel în campionatul actual. Cea mai eficientă handbalistă din lot este unguroaica Gabriella Szucs, care însă nu a putut prinde, cu cele 52 de goluri marcate, un loc în primele 20 de golghetere ale întrecerii interne. Pe locul secund în această ierarhie internă se află Valentina Ardean (51 de goluri), în timp ce treapta a treia a podiumului este ocupată de Narcisa Lecuşanu şi Ramona Maier (ambele cu câte 45 de goluri în cont), ultima dintre acestea fiind golghetera echipei în sezonul trecut.