Alte sporturi

Gladiatorii familiei Lupu, premiaţi în Sala Traian

La jumătatea lunii decembrie, la Bucureşti s-a desfăşurat Cupa României la lupte greco-romane. Competiţia s-a bucurat de participarea mai multor cluburi din toată ţara, printre care s-a aflat şi CS Chimia Rm. Vâlcea. Clubul vâlcean a fost reprezentat la acest concurs de cinci luptători, iar din rândul acestora nu au lipsit Bogdan Popa, sportiv ce a obţinut medalia de bronz la Campionatul Naţional de juniori, şi Ovidiu Cojocaru, care a câştigat tot medalia de bronz, dar la Campionatul Naţional Şcolar. „Pot spune că secţia de lupte a avut un an favorabil şi cu rezultate bune. Cu siguranţă se putea mai mult de atât, dar sperăm ca în 2009 să ne descurcăm şi mai bine”, ne-a declarat Cornel Lupu, antrenor la secţia de lupte a CSŞ-Chimia Rm. Vâlcea.

În ceea ce priveşte Cupa României, antrenorul Cornel Lupu spunea că îşi doreşte ca sportivii pe care îi pregăteşte împreună cu Ilie Lupu să se întoarcă acasă cu măcar o medalie. Se pare că dorinţa i s-a îndeplinit, pentru că Ovidiu Cojocaru (96 kg.), în urma celor patru meciuri disputate a reuşit să obţină medalia de bronz. Ultimul eveniment la care luptătorii din Rm. Vâlcea s-au reunit a avut loc pe data de 17 decembrie şi a fost găzduit de Sala Sporturilor „Traian”. Este vorba despre premierea tuturor sportivilor înscrişi în grupele de lupte greco-romane, festivitate organizată special de antrenorii Ilie şi Cornel Lupu pentru a răsplăti munca depusă şi rezultatele obţinute de elevii lor pe parcursul anului 2008. (O.D.)