De ce s-au temut, n-au scăpat!

• Vartex-ul a capotat la Şirineasa, pe terenul grupării primarului Săraru

Gruparea lui George Popolan era una dintre echipele care se temeau de AS Şirineasa, nu de puţine ori vehiculând ideea că pe terenul din comuna primarului Săraru cu greu se poate impune vreo echipă. De ce s-au temut râmnicenii, n-a scăpat şi spusele lor s-au adeverit. Vartex-ul n-a reuşit să plece nici măcar cu un punct de la Şirineasa, chiar dacă, cu zece minute înainte de final, scorul era egal, 1-1. Gazdele au marcat, prin Alin Zună, încă din prima repriză, rezultat cu care au şi intrat la pauză, deşi au mai avut câteva situaţii de a înscrie. În partea a doua, echipa coordonată de Gelu Voica a ţinut mai mult mingea, a punctat la capitolul posesie şi o dată chiar şi pe tabela de marcaj, prin George Popolan, a cărui reuşită a fost contestată de gazde, care a acuzat o poziţie reactivată de off-side a jucătorului oaspete.

La 1-1, meciul a devenit tensionat, dat fiind faptul că nu mai rămăseseră decât 10 minute de joc. AS Şirineasa a cerut şi un penalti pentru un henţ în careu, însă a trecut peste fază, asta pentru că în minutul 86 a reuşit din nou să marcheze. Marinescu a făcut gazdele fericite, înscriind golul ce avea să fie al victoriei grupării antrenată de Costel Gaiţă. (L.S.)