Înfrângere nemeritată a „municipalilor” din Zăvoi

FCM Tg. Mureş – CSM Rm. Vâlcea 1-0

CSM Rm. Vâlcea nu a reuşit să se menţină pe aceeaşi pantă ascendentă din ultimele etape, fiind învinsă duminică, 16 noiembrie, la Tg. Mureş, de către una dintre echipele care ţintesc accederea pe prima scenă a ţării. Calculele erau simple: în cazul în care obţinea un rezultat pozitiv (o victorie sau măcar un rezultat de egalitate), formaţia antrenată de Alin Artimon ar fi reuşit să-şi consolideze poziţia secundă în clasamentul seriei. Pentru că au pierdut, „municipalii” din Zăvoi au picat până pe locul 4. Vâlcenii au rămas cu 25 de puncte şi au părăsit chiar podiumul, fiind depăşiţi atât de UTA Arad (care are un punct mai mult), cât şi de FCM Tg. Mureş (superioară la golaveraj).

În inferioritate din minutul 10

În ciuda orei la care s-a disputat partida de la Tg. Mureş (datorită televizării meciului pe Sport.ro, vâlcenii au fost nevoiţi să joace separat de restul etapei, duminică, de la ora 14.00), echipa antrenată de Alin Artimon a avut de înfruntat încă de la început atât frigul extrem de pătrunzător, cât şi handicapul unui om mai puţin pe teren. Era minutul 10 atunci când, într-un duel la mijlocul terenului, mijlocaşul vâlcean Iulică Popa (foto) a sărit la cap cu Pop şi l-a lovit pe adversar cu cotul spărgându-i arcada. În urma acestui duel mijlocaşul formaţiei din Tg. Mureş nu a mai putut continua partida. Centralul partidei, Lucian Dan, dictase iniţial doar lovitură liberă, dar a fost chemat la margine de asistentul Horia Bochiş, care i-a comunicat faptul că jucătorul vâlcean a lovit cu cotul, moment în care arbitrul a scos din buzunar cartonaşul roşu şi l-a trimis la vestiare pe Popa. Rămaşi în 9 jucători de câmp, „municipalii” din Zăvoi au fost nevoiţi să accepte dominarea teritorială a gazdelor. În minutul 18, Vătavu ne-a amintit de colegul său de echipă Vişa (de la care, se vede treaba!, s-a cam molipsit în materie de gafe) şi ne-a făcut să sperăm că accidentarea lui Kutlacik nu este de lungă durată. Fundaşul venit de la Pandurii i-a făcut o minge cadou lui Gheju, care s-a îndreptat vertiginos spre poarta lui Perianu. Din fericire, pentru că a fost talonat îndeaproape de Dinu, fotbalistul mureşean a şutat pe lângă dintr-o poziţie destul de bună, iar scorul a rămas nemodificat. În continuare cei care au avut o mai bună posesie au fost jucătorii lui Cosmin Bodea, dar fără să-i dea prea mari emoţii portarului Perianu, deoarece majoritatea atacurilor iniţiate de echipa gazdă s-au finalizat cu şuturi de la mare distanţă, acest lucru datorându-se în mare parte organizării exemplare a defensivei vâlcene.
În minutul 36, echipa lui Alin Artimon a fost foarte aproape de a da lovitura de graţie, în urma unui contraatac, după o gafă a unui fundaş al gazdelor care a respins mingea greşit doar până la Stromajer. Atacantul sloven a şutat puternic, portarul Botoşer era bătut dar, din păcate pentru vâlceni, mingea a lovit transversala porţii, iar mureşenii au scăpat cu faţa curată dintr-o situaţie extrem de dificilă. Până la pauză Dinu şi compania au închis perfect zona din marginea careului din 16 metri, iar încercările disperate ale gazdelor de a ameninţa poarta lui Perianu n-au avut sorţi de izbândă.

Penalti neacordat pentru vâlceni

Repriza secundă a debutat furibund, iar cele două formaţii au avut în decurs de numai patru minute câte două ocazii de a marca, însă portarii şi-au făcut datoria şi scorul a rămas nemodificat. În minutul 50, Târnăvean a pătruns în careul vâlcenilor, a şutat pe jos la colţul lung, mingea l-a depăşit pe Perianu, dar din fericire mingea a lovit bara din dreapta portarului după care a ricoşat la Dinu care a îndepărtat pericolul. Au urmat momente în care echipa gazdă a asediat pur şi simplu careul „municipalilor” şi numai intervenţiile miraculoase ale lui Perianu au făcut ca scorul să rămână 0-0. Văzând că echipa sa este dominată copios, Alin Artimon a încercat să întărească linia mediană înlocuindu-l pe argentinianul Facundo, care nu a făcut un joc strălucit, cu Gârlă, jucător tehnic capabil să ţină mai mult mingea. În minutul 60, vâlcenii au fost la un pas de a deschide scorul, însă şutul bun al lui Dobre a fost respins cu un reflex uimitor de portarul Botoşer.
Din păcate, dominarea gazdelor s-a concretizat şi pe tabela de marcaj. În minutul 64, după un corner executat de Turcu, nou-intratul Vancea a rămas fără marcaj în careul şi a reuşit să-l învingă pe bravul Perianu cu o lovitură de cap, iar scorul a devenit 1-0. Imediat după marcarea golului, mureşenii au făcut pasul înapoi, vâlcenii trecând la conducerea jocului, deşi se aflau în inferioritate numerică. Cea mai controversată fază s-a petrecut în minutul 87, atunci când Gârlă a recuperat o minge ce părea pierdută, i-a pasat lui Câju, care a fost agăţat clar în suprafaţa de pedeapsă de Stere, însă arbitrul Lucian Dan, deşi era foarte bine plasat, s-a făcut că nu vede şi a lăsat jocul să continue. La finalul celor 90 de minute scorul le-a fost favorabil gazdelor deşi rezultatul echitabil ar fi fost unul de egalitate după aspectul jocului.
Au evoluat formaţiile:
FCM Tg.Mureş: Botoşer – Cr. Pop, Lupuţ, Bălău, Al. Pop (L. Turcu ’12) – B. Stoica (Şaim ’46), Ragipovic, Stere, L. Antal (Vancea ’62) – Târnăvean, Gheju.
CSM Rm. Vâlcea: Perianu – Pasăre (M. Luca ’84), C. Dinu, Vătavu, Goge – I. Popa, Facundo (Gârlă ’70), Sg. Popescu, R. Dobre (Grecu ’73) – Câju, Stromajer.

Ardelenii se ajută la greu!

Oarecum ciudată a fost delegarea la acest meci derbi din cadrul Seriei a II-a a arbitrului Lucian Dan, din Aiud, localitate aflată la aproximativ 60 de kilometri de Tg. Mureş. Dacă mai ţinem cont şi de faptul că la cele două linii au fost de asemenea prezenţi doi asistenţi din Ardeal (Sorin Hânca – tot din Aiud şi Horia Bochiş – din Cluj-Napoca), atunci putem explica şi prestaţia brigăzii de arbitri pe parcursul celor 90 de minute. Centralul n-a acordat un penalti clar în finalul partidei în favoarea CSM-ului, iar asistentul Bochiş a fost cel care a semnalizat în minutul 10 lovitura cu cotul a vâlceanului I. Popa, care a şi fost eliminat de pe teren.