Vâlcea, la putere!

CS Oltchim – Larvik HK 33-29

Oltchim Rm. Vâlcea a debutat cu dreptul în noua ediţie a Ligii Campionilor. Echipa pregătită din acest sezon de Ivica Rimanic şi Aurelian Roşca a izbutit să învingă duminică seara, în Sala Traian, puternica grupare norvegiană Larvik HK, cu scorul de 33-29 (16-17), şi să se instaleze astfel pe primul loc în ierarhia Grupei C.

Norvegiencele au condus la pauză

Luminiţa Dinu, Steluţa Luca şi compania au început în trombă meciul cu nordicele, au condus cu 3-0 în minutul 5, iar ulterior chiar cu 9-5 în minutul 14, şi se părea că vor obţine o victorie fără probleme deosebite.

Nu a fost însă decât o simplă impresie, Larvik a echilibrat rapid situaţia, a doua jumătate a primei reprize aparţinând în întregime trupei antrenate de Karl Erik Bohn. Golgheterele Tonje Larsen şi Linn-Kristin Riegelhuth au marcat gol după gol, iar acest lucru s-a văzut din plin în evoluţia scorului. Norvegiencele au recuperat treptat din handicap, iar egalarea s-a produs în minutul 28 (15-15), câteva zeci de secunde mai târziu Larvik trecând pentru prima oară la conducere pe tabela de marcaj (16-15). Mai mult decât atât, la pauză, echipa oaspete se afla în avantaj, 17-16, nori negri afişându-se pe cerul Vâlcii.

Rimanic, inspirat la schimbări

Larvik s-a păstrat la conducerea partidei şi în primele minute ale reprizei secunde (19-17 în minutul 33, 21-19 în minutul 36), însă Oltchim a găsit încet-încet antidotul pentru apărarea dârză a nordicelor. Inspirat, Rimanic a înlocuit-o pe Luminiţa Dinu între buturi, iar la rampă a apărut Tereza Pâslaru, care a avut câteva intervenţii excelente. Echipa vâlceană a înscris de patru ori consecutiv şi-a întors practic soarta partidei (23-21 în minutul 40). Peste trei minute, Oltchim a mărit diferenţa la trei goluri (25-22), dar Larvik a avut iarăşi puterea să revină în joc şi a egalat din nou în minutul 49 (26-26), după ce Valentina Ardean a expediat în transversală o aruncare de la 7 metri. Coşmarul din prima repriză părea să se repete, însă eliminarea pentru proteste a Tonjei Larsen a tăiat elanul echipei norvegiene. Oltchim a profitat de acest lucru şi s-a desprins rapid la 29-27, iar ulterior a avut maturitatea necesară pentru a se menţine în avantaj până la final. S-a văzut încă o dată inspiraţia lui Rimanic, care a simţit că Ramona Maier nu se află deloc în formă şi a introdus-o pe teren pe postul de extremă dreapta pe Elena Avădanii-Berehoiu, care şi-a făcut un debut excelent în Liga Campionilor, fosta braşoveancă marcând două goluri esenţiale în finalul partidei. Cea mai mare diferenţă de scor a meciului s-a consemnat în minutul 58, atunci când Oltchim a condus la cinci goluri (33-28), ultimul gol marcat de norvegience stabilind însă scorul final: 33-29.
Golurile echipei vâlcene au fost marcate de Adina Meiroşu (8), Narcisa Lecuşanu (7), Oana Manea (5), Valentina Ardean (5), Steluţa Luca (4), Ramona Maier (2) şi Elena Avădanii (2). Principalele marcatoare din tabăra norvegiană au fost Linn-Kristin Riegelhuth (10) şi Tonje Larsen (8).

Patru campioane olimpice au jucat pentru Larvik

În meciul de la Rm. Vâlcea, campioana Norvegiei, Larvik HK, a aliniat o echipă din care au făcut parte şi patru handbaliste care deţin atât titlul olimpic (cucerit în 2008, în China), cât şi pe cel european (câştigat în 2006, în Suedia). Este vorba de Tonje Larsen (33 ani, centru), Linn-Kristin Riegelhuth (24 ani, inter dreapta), Kari Mette Johansen (29 ani, extremă stânga) şi Karoline Dhyre Breivang (28 ani, centru).

Tribuna VIP

Sectorul rezervat VIP-urilor în Sala Traian a fost cât se poate de aglomerat la meciul cu Larvik de duminică seara. Prima apariţie a echipei vâlcene în noul sezon al Ligii Campionilor a fost urmărită şi de managerul general al SC Oltchim SA, Constantin Roibu. Altfel, în tribunele Polivalentei vâlcene s-au mai aflat primarul Râmnicului, Mircia Gutău, şeful FRH, Cristian Gaţu, precum şi selecţionerul echipei naţionale de handbal feminine, Radu Voina.

Moment de reculegere în memoria „Generalului”

Trecerea în nefiinţă a lui Constantin Tită, unul dintre oamenii care au slujit necondiţionat sportul vâlcean, decedat pe 21 octombrie, nu a fost trecută cu vederea de oficialii clubului Oltchim. În memoria „Generalului”, înaintea partidei cu Larvik HK din prima etapă a Ligii Campionilor, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria „Generalului” de către toţi cei peste 2000 de spectatori prezenţi în Sala Traian.

„Brigada Zăvoi” a fost la înălţime

Aşa cum era de aşteptat, „Brigada Zăvoi”, galeria echipei Oltchim, a fost şi în partida cu Larvik HK la înălţime. Suporterii vâlceni au dat tonul la încurajări în Sala Traian şi au încins atmosfera atunci când jucătoarele din teren îşi cam pierduseră încrederea. Restul spectatorilor au înţeles imediat mesajul şi au început să încurajeze frenetic echipa vâlceană. Peste două săptămâni, atunci când va avea loc meciul de la Koprivnica, membrii galeriei vâlcene au deja în plan să facă deplasarea în Croaţia, pentru a fi alături de handbaliste în partida dificilă cu Podravka. În urmă cu doi ani, atunci când Oltchim a întâlnit echipa croată în sferturile de finală ale Cupei Cupelor, Brigada Zăvoi şi-a făcut de asemenea simţită prezenţa la Koprivnica.

Rimanic, adoptat de fani

Tehnicianul croat al echipei Oltchim, Ivica Rimanic, a debutat cu dreptul pe banca tehnică a grupării vâlcene şi în Liga Campionilor. După cele şase victorii consecutive obţinute în campionatul intern, Rimanic şi-a condus magistral elevele de pe margine în aprigul duel cu Larvik HK. La finalul partidei, antrenorul cu dublă cetăţenie, croată şi norvegiană, a fost aplaudat la scenă deschisă de membrii galeriei „Brigada Zăvoi”, care i-au scandat numele şi l-au chemat să-i salute.

Podravka, mai bună decât Lada

În celălalt meci al Grupei C din cadrul Ligii Campionilor, desfăşurat al Koprivnica, între Podravka şi Lada Togliatti, s-a consemnat o surpriză, dacă e să ţinem cont de valoarea celor două echipe care s-au înfruntat în Croaţia, campioana Rusiei fiind înfrântă cu scorul de 30-27 (13-12). Referindu-se la rezultatul consemnat la Koprivnica, atât Ivica Rimanic, cât şi Karl Erik Bohn, au precizat că pe undeva este oarecum normal din moment ce Lada Togliatti nu a avut-o în teren pe Liudmila Postnova, de departe cea mai valoroasă jucătoare a echipei ruse. „Sincer, nu mă interesează acest rezultat. Mă uit doar în ograda mea! Cert e că la Togliatti vom avea foarte mult de furcă, Lada va evolua cu o presiune fantastică în spate, iar în cazul unui eşec ar putea fi eliminată”, a spus Rimanic.

„Oltchim şi Larvik se vor califica mai departe”

La conferinţa de presă care a urmat partidei din Sala Traian, tehnicianul campioanei Norvegiei, Karl Erik Bohn, a felicitat echipa vâlceană pentru victoria obţinută. Bohn a considerat că principala cheie a succesului a fost antrenorul Ivica Rimanic, cel care cunoaşte atât de bine handbalul nordic, acolo unde a activat timp de 16 ani. Ca o completare, antrenorul echipei Oltchim a explicat apoi cât de important a fost meciul cu Larvik pentru el în mod special. „Pentru mine, acest meci a fost unul extrem de dificil, inclusiv din punct de vedere personal. Aşa cum se cunoaşte, am şi cetăţenie norvegiană, iar în trecut am fost şi coleg pe banca tehnică cu Karl Erik Bohn. Mă leagă foarte multe lucruri de handbalul norvegian, însă acum sunt la Oltchim şi trebuia să înving!”.
Ivica Rimanic a recunoscut apoi că a fost extrem de supărat pe elevele sale la pauză, însă a avut încredere că situaţia se va îmbunătăţi în repriza secundă. „Au fost doua reprize total diferite, în prima am jucat într-un ritm mai slab, însă în cea secundă a trebuit să dăm totul pe teren pentru a ne impune. Cred că Adina Meiroşu a fost cea mai bună jucătoare de pe teren, iar Steluţa Luca ne-a ajutat enorm în atac. Una peste alta, vreau să felicit însă toată echipa pentru dăruire, toate jucătoarele aducându-şi aportul lor la această victorie meritată”.
După ce s-a confruntat în doar şase luni atât cu campioana, cât şi cu vicecampioana României, antrenorul echipei norvegiene, Karl Erik Bohn, a recunoscut că Oltchim este mai bună decât Rulmentul. „Faţă de anul trecut, atunci când am întâlnit Rulmentul Braşov în finala Cupei Cupelor, cred că suntem puţin mai buni. Însă acum la Vâlcea am întâlnit o echipă net superioară din toate punctele de vedere, cu doi portari buni, cu câţiva interi de valoare, aşa că era clar că vom avea o misiune mult mai dificilă”, a spus Bohn, iar apoi a adăugat: „Oltchim a câştigat pe merit acest meci. Căderea noastră din cea de-a doua repriză poate fi pusă pe seama lipsurilor fizice avute de titulare întrucât banca noastră de rezerve nu este atât de valoroasă”.
 „În opinia mea, cred că Oltchim şi Larvik se vor califica mai departe din această grupă”, a mai spus Bohn, care a declarat că Grupa C este una dintre cele mai echilibrate, iar victoria croatelor de la Podravka în faţa rusoaicelor de la Lada Togliatti a dovedit din plin acest lucru. Altfel, antrenorul echipei Larvik şi-a făcut deja calculele în privinţa parcursului echipei sale în această grupă: „Toate echipele încearcă să-şi câştige în primul rând meciurile de pe teren propriu. Înfrângerea de la Vâlcea nu ne afectează cu nimic parcursul în Liga Campionilor, sunt sigur că aici vor mai pierde şi Podravka, şi Lada. Noi vrem să câştigăm toate meciurile de pe teren propriu, iar în plus să smulgem o victorie în Croaţia, care să ne ajute să ne calificăm în următoarea fază a competiţiei”.

Victorie dedicată lui Rimanic

La finalul partidei cu Larvik, una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren, Steluţa Luca, a dedicat victoria antrenorului principal Ivica Rimanic. Croatul cu dublă cetăţenie a împlinit 52 de ani chiar luni, iar elevele sale i-au făcut un frumos cadou prin câştigarea meciului în faţa campioanei Norvegiei. Aşa cum se cunoaşte, Rimanic este născut pe 3 noiembrie 1956, la Rijeka (în Croaţia), însă mai mult de un deceniu a activat în handbalul norvegian.

„Am avut emoţii la pauză”

Adina Meiroşu-Fiera, cea mai bună jucătoare de pe teren, în opinia antrenorului Ivica Rimanic, era foarte fericită la finalul partidei cu Larvik HK. „Am avut emoţii la pauză, dar am crezut în şansa noastră până la capăt. Prin această victorie, Oltchim a demonstrat că rămâne o forţă în Europa. Grupa din care facem parte este extrem de echilibrată, însă noi sperăm să ne calificăm totuşi mai departe”, a afirmat interul vâlcean după victoria asupra campioanei Norvegiei.
Linn-Kristine Riegelhuth şi-a confirmat în Sala Traian statutul de golgheteră a echipei Larvik. Norvegianca a înscris de 10 ori, însă golurile sale nu au putut împiedica victoria Oltchim-ului. „A fost un meci foarte disputat. Atmosfera din sală a fost una extraordinară, fabuloasă. Mi-aş dori să avem parte şi noi, la Larvik, de o asemenea susţinere din partea publicului”, a spus Riegelhuth la final.