Olteţul Bălceşti s-a impus la Amărăşti

Avântul Amărăşti şi Olteţul Bălceşti s-au întâlnit duminică, 21 septembrie, în derbiul Seriei I din Liga a V-a. La capătul unei partide destul de echilibrate, oaspeţii au reuşit să se impună cu scorul de 2-1. În prima repriză nici una dintre cele două echipe nu a reuşit să marcheze, golurile fiind înscrise în a doua parte a meciului. Laurenţiu Preda şi Alin Manoloiu au semnat victoria echipei din Bălceşti, fiecare marcând câte un gol, în minutele 65 şi 81. Graţie acestui rezultat, Olteţul se menţine pe poziţia a treia în clasament, având în cont patru victorii şi o remiză. „Echipa antrenată de Viorel Ionescu ne-a pus mari probleme, în mare parte şi datorită terenului de joc, nisipos, care dezavantajează echipele tehnice, dar pe finalul meciului formaţia noastră fiind mai pregătită din punct de vedere fizic, dar şi printr-o prestaţie foarte bună a portarului Gheorghe Andronache, a reuşit o victorie foarte importantă.

Acest succes ne-a ajutat să ne menţinem în zona superioară a clasamentului. Momentan suntem pe poziţia a treia, însă dorim să urcăm chiar mai sus. Voinţa Orleşti şi Inter Suteşti au avut un debut la fel de bun de campionat şi cred că, dacă vor avea un parcurs ca până acum, împreună ne vom bate pentru promovare”, ne-a declarat delegatul echipei din Bălceşti, Marian Geică. (L.C.)