Scandal la Rapid – Dinamo

• Cristian Vătafu, eroul negativ al „derbiului”

Oamenii prezenţi la partida din cadrul Seriei a II-a dintre Rapid Voiceşti şi Dinamo Şuşani au avut parte nu doar de fotbal, ci şi de scandal. Încă de la începutul primei reprize, rapidiştii au condus cu 1-0, însă nu pentru mult timp, „câinii” din Şuşani au întors rezultatul până la pauză, înscriind două goluri cu care s-au instalat la cârma partidei. În a doua parte a meciului, ambele echipe au mai înscris câte două goluri, astfel că scorul final a fost de 4-3 pentru Dinamo. „Derbiul” de la Voiceşti s-a încheiat însă cu un incident. În minutul 94, jucătorul Cristian Vătafu de la Rapid a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. În acel moment, s-a repezit la arbitrul asistent, Florin Stan, pe care l-a îmbrâncit.

Nu s-a oprit însă aici, iar atunci când centralul partidei, Alexandru Mihăilă, i-a cerut să părăsească terenul de joc, Vătafu i-a aplicat şi acestuia o corecţie. L-a scuipat şi l-a lovit după care şi-a văzut liniştit de treabă, aşa că rapidistul s-a ales cu o „excursie” în Râmnic, acolo unde va trebui să participe la şedinţa Comisiei de Disciplină din cadrul AJF. (O.D.)