„Interiştii” vor să se retragă din campionat

Derby-ul primei etape de la Copăceni s-a încheiat aşa cum era de aşteptat. Nu neapărat ca rezultat, ci ca şi mod de abordare a jocului de către cele două echipe. Atât Cerna, cât şi Inter Lăpuşata şi-au dorit să debuteze în noul sezon cu o victorie, însă gazdele au demonstrat că nu degeaba au terminat campionatul trecut în spatele grupărilor de primă mână din seria a IV-a de la Onoare. Au învins, iar victoria nu a fost contestată cu nimic de oaspeţi, care-au acceptat faptul că echipa din Copăceni a fost mai bună şi că merita să câştige, însă au fost nemulţumiţi de arbitrul întâlnirii. Era 5-0 la pauză pentru gazde, aşa că era greu să mai facă scandal pentru că oricum nu prea se mai putea întâmpla ceva bun pentru ei.

Totul a pornit, însă, de la o fază petrecută în minutul 60. Unul dintre jucătorii cunoscuţi ai Interului, Ninel Zărnescu, avea un galben şi, pentru a nu fi eliminat, a cerut schimbare. În acel moment, se pare, portarul echipei oaspete i-a spus centralului că vrea să facă schimb cu un jucător de câmp aflat pe teren. Arbitrul n-a permis acest lucru, stârnind mânia lui Zărnescu care l-a făcut prost pe „fluieraş”. A primit cartonaşul roşu şi a fost evacuat din incinta terenului de joc. „Interiştii” au rămas în inferioritate numerică, însă nu pentru că Zărnescu a fost eliminat, ci datorită faptului că un alt jucător, Presură, s-a supărat şi n-a vrut să mai joace. Apoi a mai fost eliminat şi Cârceag, tot pentru injurii, astfel că oaspeţii au terminat în genunchi partida. Au pierdut cu 6-1 în faţa rivalilor din Copăceni, însă nu pentru acest lucru s-au arătat dezamăgiţi, ci datorită celor întâmplate. Presură este posibil să nu mai vină la echipă, Zărnescu şi Cârceag vor fi suspendaţi, aşa că le va fi greu să închege o echipă pentru meciul de peste două săptămâni. „Au început din prima etapă să ne decimeze. Dacă vor continua aşa, sunt şanse mari să ne retragem”, ne-a spus un oficial al grupării interiste. (N.C.)