Liga 6

6-4, poartă în casă! FC Băbeni a tranşat soarta meciului cu Unirea Tomşani în favoarea sa în ultimele 10 minute

Sâmbătă, a fost spectacol la Băbeni! S-au marcat 10 goluri în meciul din Superligă, dintre FC Băbeni şi Unirea Tomşani. Gazdele au deschis recitalul. În 10 minute au marcat de două ori. Oaspeţii au redus din handicap în urma unei faze fixe (un corner), însă diferenţa s-a refăcut. De la 3-1, s-a făcut 3-3. Tot în urma unui corner, în minutu 45, Unirea Tomşani a restabilit echilibrul pe tabelă. Sarabanda de goluri a continuat. Gazdele au trecut din nou la timonă, dar, ca la teatru, s-a făcut 4-4. Au fost acordate şi două penaltiuri, unul într-o parte, iar altul, în cealaltă, pentru henţ şi pentru un fault în careu. Aldescu a marcat pentru Băbeni, iar Bucă pentru Tomşani. A fost şi o greşeală de portar. Aldescu, de la Băbeni, a şutat de la 25 metri, iar goal-keeper-ul advers a scăpat mingea în poartă. Diferenţa s-a făcut, practic, în ultimele 10 minute.

La 5-4, în prelungiri, gazdele au marcat din nou, iar meciul s-a încheiat la scorul de 6-4. În afară de Pătraşcu şi Aldescu, pentru FC Băbeni au mai punctat în acest joc: Laurenţiu Cazan, de trei ori şi Vătăşescu. ”Am întâlnit o echipă arţăgoasă, care luptă pentru fiecare minge, indiferent de scor, că este condusă sau conduce. A fost un joc sportiv. Eu întotdeauna le spun jucătorilor mei să-şi vadă de joc, că nu se rezolvă nimic cu scandal. În 13 etape avem un singur cartonaş roşu şi acela luat pentru oprirea unei situaţii de înscriere a unui gol. Cu Tomşani, nu l-am avut pe Fuiorea, suspendat după meciul cu Costeşti. În locul lui, în apărare a jucat Văcaru. Cosmin e un jucător util, care-şi face datoria indiferent unde-l pui, în atac sau în apărare. La finele acestei săptămâni vom avea un alt meci dificil. Jucăm la Drăgoeşti. Toate partidele sunt grele pentru noi, dacă nu le tratăm cu seriozitate. Am văzut şi la Vlădeşti. Am condus, iar apoi s-a întors jocul şi cu noroc am reuşit să scoatem un egal. Ne dorim să câştigăm la Drăgoeşti, dar nu va fi un capăt de ţară dacă nu se întâmplă acest lucru. Deocamdată, ne luptăm să intrăm în play-off, iar apoi vom vedea ce va fi”, a spus Iulică Dincă, antrenorul băbenarilor, după succesul cu Tomşani. (S.S.)