AtletismAlte sporturi

Atleta Ștefania Uță, numărul 1 în lume!

Stadionul de atletism din Craiova găzduiește finala Campionatului Național de Atletism Under 20. Competiția a început vineri, 23 iunie. Pe listele de start s-a aflat și eleva Alinei Enescu, de la CS Vâlcea 1924, Ștefania Uță. Atleta fenomen a câștigat cursa de 400 metri fără nicio emoție. A înregistrat și un record. 52,42 este prima performanță din lumea la categoria la care se încadrează, Under 18 și prima din Europa la Under 20, la care a concurat.

”Se simte aproape marea, foarte marea performanță, pe care sportiva noastră și-o dorește. E incredibilă posibilitatea ei de progres. Suntem puși pe harta lumii sportive de această fetiță minunată!”, au transmis oficialii CS Vâlcea 1924, după ce Ștefania a cucerit titlul național și nu oricum, ci realizând un nou timp de top internațional.

Tot vineri, Medeea Mușulete, de la CNMB și CS Vâlcea, s-a clasat pe locul 4 la competiția Under 20, la 100 metri plat