Liga IIIFotbal

2 pauză, 1 final! ”Olarii”, fără puncte de la Alexandria

Vineri, 12 noiembrie, în deschiderea etapei a 12-a din Seria a VI-a a Ligii a III-a, Flacăra Horezu a jucat la Alexandria, în fața echipei de pe locul 4. Gazdele au pornit drept favorite. Nu doar pentru că jucau pe teren propriu, ci și datorită rezultatelor de până acum. ”Olarii” sperau să scoată măcar un punct din această deplasare, așa cum s-a întâmplat și în tur, când duelul s-a terminat la egalitate, 0-0. Elevii lui Narcis Enăchescu au dat, însă, semne că pot obține chiar mai mult. La mijlocul primei reprize, după o acțiune dezvoltată în partea dreaptă de atac, mingea a ajuns la Bîrzan, care a trimis balonul în plasă: 0-1. În căutarea egalării, teleormănenii și-au creat ocazii, dar tabela a rămas neschimbată. Flacăra a intrat la pauză cu avantajul minim. Vâlcenii s-au aflat la conducere până în minutul 68. Două lovituri de la colț au făcut, practic, diferența. Alexandria a marcat goluri ușoare, pe lipsa de organizare și de marcaj din defensivă, la două faze fixe. Vladimir Georgescu a egalat, iar Mihnea Vlad a adus echipa gazdă în avantaj în minutul 71, cu un gol trimis cu latul în poartă: 2-1. Flacăra a încercat să revină, dar în zadar. Finalul a aparținut tot celor de la Alexandria. În minutul 85, s-a făcut 3-1, după o fază de atac dezvoltată în partea dreaptă. Un jucător al CSM-ului a trecut ca printre jaloane de apărătorii noștri, a centrat în careu, iar Marius Matei, singur pe 11 metri, într-o ”mare” de jucători ai Flacărei, a îndeplinit o simplă formlitate: 3-1. La ultima fază, în minutul 92, gazdele au marcat pentru 4-1. Același Matei a preluat ușor, a fost lăsat să se întoarcă și să șuteze. Sporea a intervenit, dar balonul a ajuns în bara laterală, apoi în poartă. De menționat că Narcis Enăchescu i-a titularizat în acest meci pe ultimii veniți la echipă, Kenneth și Trașcă, jucători care au avut o evoluție bună în partida precedentă, cu Costești, ultimul reușind să înscrie golul victoriei. Georgescu nu a jucat la Alexandria, fiind suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.

Pentru Flacăra au evoluat la Alexandria: Sporea – Vișan, Diaconescu, Mihăilă, Comănescu, Dobre, Nistor, Bîrzan, Trașcă, Dinu, Kenneth. Au mai intrat: Dobrin, Burcea, Horumbă, Nuță.

În etapa a 13-a din Liga a III-a, Flacăra Horezu va da piept cu ACSO Filiași, echipă pe care a bătut-o în prima partea a sezonului (cu 1-0, în deplasare). Confruntarea va avea loc pe stadionul din Treapt sâmbătă, 20 noiembrie, de la ora 14.00.