Liga Nationala

„Galacticele” sunt lidere după primele patru runde

Săptămâna trecută s-au disputat cele două meciuri restanţă din cadrul etapei a IV-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Într-una dintre partide, lidera de până acum a ierarhiei, HCM Ştiinţa Baia Mare, a suferit prima înfrângere în acest sezon, fiind depăşită la limită la Galaţi de echipa locală, Oţelul, cu scorul de 24-23 (12-11). În celălalt meci, Rulmentul Braşov s-a impus pe teren propriu în faţa formaţiei „U” Jolidon Cluj-Napoca, la capătul unui joc care a stat mult timp sub semnul echilibrului. Rezultatul final (31-25) a fost stabilit după pauză, atunci când elevele lui Herbert Muller au avut capacitatea de a remonta handicapul de un gol consemnat la finele primei reprize (11-12).
După desfăşurarea tuturor meciurilor din primele patru runde ale campionatului, doar două echipe au reuşit să acumuleze punctaj maxim: Oltchim Rm. Vâlcea (care a urcat în premieră în acest sezon în fruntea ierarhiei) şi Rulmentul Braşov. Supremaţia dintre cele două grupări de elită a României ar urma să fie decisă în urma meciului direct, programat chiar în următoarea rundă a Ligii Naţionale. Pentru că la finele săptămânii viitoare, Oltchim Rm. Vâlcea îşi face oficial debutul în noua ediţie a Ligii Campionilor, urmând a întâlni în deplasare echipa spaniolă Itxako Estella (sâmbătă, 24 octombrie), oficialii grupării vâlcene au fost nevoiţi să devanseze cu trei zile derbiul cu Rulmentul. Astfel, „El Clasico” de România – aşa cum era denumit odinioară – se va juca miercuri, 21 octombrie, de la ora 17.00, în Sala Traian. Rămâne totuşi de văzut dacă gruparea de la poalele Tâmpei va mai avea resurse financiare (dar mai ales jucătoare în lot) pentru a se mai prezenta la Rm. Vâlcea.