„Chimiştii” au ţinut în şah liderul Seriei a IV-a

Fotbaliştii de la FC Oltchim Rm. Vâlcea s-au întors cu un rezultat pozitiv din deplasarea pe care au efectuat-o la Slatina, în ultima rundă a sezonului, acolo unde au înfruntat chiar liderul Seriei a IV-a. Elevii lui Ion Lazăr au făcut cel mai bun joc al lor din acest final de campionat şi au reuşit să câştige un punct extrem de preţios, dar şi „foarte muncit”, aşa cum a reunoscut însuşi tehnicianul echipei vâlcene.

Dănuleţ şi Ceapă, marcatorii echipei vâlcene

CSM Slatina a deschis scorul chiar în minutul 2, atunci când Mămăligeanu a punctat pentru 1-0, cu o lovitură de cap din interiorul careului de 6 metri. „Chimiştii” nu s-au pierdut cu firea şi au restabilit egalitatea în minutul 25, prin Dănuleţ (1-1), dar după ce Florica ţintise transversala porţii lui Vlădoi cu un şut din suprafaţa de pedeapsă. Scorul final avea să fie stabilit imediat după pauză, mai precis în minutele 47 şi 51, atunci când Florica (de la CSM Slatina) şi Ceapă (de la FC Oltchim) au înscris fiecare câte un gol (2-2). Trupa antrenată de Ion Lazăr putea da lovitura de graţie în minutul 83, atunci când Smeadă a rămas singur cu portarul advers, Stănciulescu, dar a şutat pe lângă poartă din 6 metri. „Ar fi fost oarecum nedrept să ne impunem la Slatina, având în vedere că liderul a avut mai multe ocazii de gol”, a spus Lazăr la finele partidei.
În meciul de la Slatina, pentru FC Oltchim au evoluat următorii jucători: Vlădoi – Smeadă, Nania, Onofrei, Borţa, Dănuleţ (Păun ’80), Fuiorea (Despoiu ’55), Preda (Piron ’85), Ceapă, Răcăreanu, Tomescu.

Ion Lazăr, antrenor FC Oltchim: „Am aliniat cea mai tânără echipă din Seria a IV-a!”

„E un punct foarte muncit, mai ales în condiţiile în care ne-au lipsit patru titulari, fundaşii Moldoveanu şi Cocărăscu, mijlocaşii Marinescu şi Săraru”, s-a mulţumit să declare Lazăr după confruntarea cu CSM Slatina. Tehnicianul chimiştilor a făcut apoi o scurtă referire şi la parcursul din retur al elevilor săi. „Per ansamblu, evoluţia a fost bună, mai ales dacă avem în vedere faptul că am avut la dispoziţie cea mai tânără echipă din Seria a IV-a, ca medie de vârstă. Şi la Slatina, am aliniat o formulă din care au făcut parte doar doi jucători peste 21 de ani, Vlădoi şi Preda. Vlădoi a apărat excelent şi de această dată, aşa că ar putea continua să facă parte din lot şi în sezonul viitor, chiar dacă se apropie de 40 de ani. Parcursul excelent din 2011 este evidenţiat şi de faptul că am terminat returul cu zero la «adevăr», deşi am avut parte de o partidă extrem de dificilă pe teren propriu, cu echipa care a ocupat la final locul 2, FC Piatra Olt, iar în deplasare am jucat la locurile 1, 3 şi 4, CSM Slatina, Minerul Mătăsari şi, respectiv, Jiul Rovinari”, a menţionat Lazăr.

Ionuţ Stoica n-a evoluat pentru CSM Slatina

Fotbalistul împrumutat în iarnă de FC Oltchim la CSM Slatina nu s-a aflat pe teren în duelul dintre cele două echipe, care a avut loc vinerea trecută. Varianta oficială a absenţei sale este aceea că a fost răcit, însă nu este exclus ca vâlceanul să fi refuzat de bună voie să intre pe teren împotriva foştilor – dar şi viitorilor! – săi colegi. Aşa cum se cunoaşte, după meciul de vinerea trecută, Stoica a redevenit jucătorul Oltchim-ului, echipă cu care mai are încă un an de contract. În cazul în care şi-l vor dori în continuare la CSM Slatina, oficialii echipei din judeţul Olt trebuie să negocieze cu reprezentanţii clubului Oltchim cumpărarea definitivă a lui Ionuţ Stoica.