„Chimiştii” au regăsit calea spre succes

* echipa vâlceană nu a mai câştigat un meci pe teren din 1 aprilie

Vineri, 27 mai, FC Oltchim a regăsit din nou drumul spre succes, după şase meciuri în care a suferit din plin din cauza a şase înfrângeri, parcurs fiind întrerupt doar de o remiză pe teren propriu cu Pandurii II Tg. Jiu (2-2), dar şi de un 3-0 la „masa verde” în dauna echipei FC Drobeta Tr. Severin, care a fost exclusă din campionat. Aşa cum se cunoaşte, pe teren, ultima victorie a formaţiei vâlcene s-a consemnat pe data de 1 aprilie, atunci când „chimiştii” s-au impus, acasă, în faţa celor de la Minerul Motru (cu scorul de 1-0).
La finele săptămânii trecute, elevii lui Ion Lazăr au reuşit să treacă însă de FC Caracal, cu 3-1, acesta fiind ultimul meci pe care vâlcenii l-au disputat pe teren propriu în acest sezon. „Chimiştii” au deschis scorul în minutul 22, prin Preda, dar au fost egalaţi în minutul 39, prin golul lui Rădulescu. La jumătatea reprizei secunde, vâlcenii au rezolvat meciul în doar două minute (66 şi 68), prin golurile marcate de Marinescu (care încă nu s-a operat pentru ruptura de menisc) şi Răcăreanu.
În acest duel, antrenorul Ion Lazăr a trimis pe teren următorii jucători: Marius Vlădoi – Moldoveanu, Onofrei, Cocărăscu (Smeadă), Nania, Dănuleţ (Despoiu), Bog. Preda, Culcescu (Oct. Marinescu), Ceapă (Borţa), Răcăreanu, Tomescu.