Liga 6Fotbal

Zorile se apropie de podium

Duminică, 13 noiembrie, a fost până la urmă o zi cu noroc pentru Zorile Scundu. Formația din comuna administrată de Mihai Blejan a obținut o nouă victorie în Liga a VI-a. Nu atât de categorică pe cât și-ar fi dorit, dar punctele contează. 2-1 pentru Scundu a fost la final, în confruntarea din deplasare, cu Tractorul Lădești, penultima clasată din Seria Sud. După mai multe ocazii ratate, oaspeții au deschis scorul în minutul 35, după o lovitură liberă. Alin Ganea a înscris. S-a intrat la pauză cu avantajul minim. În debutul părții a doua, Zorile a marcat și golul 2. Același jucător, Alin Ganea, a dublat avantajul, fiind servit bine de Răzvan Cavaleru. La adăpostul celor două goluri, scundenii s-au relaxat. Gazdele au primit o lovitură de pedeapsă. Portarul a apărat în primă fază, dar penalty-ul s-a repetat și a doua oară a fost gol: 1-2.

”Noi ne-am făcut meciul greu. Adversarii nu ne-au pus probleme. Am ratat și ocaziile nevalorificate ne-ar fi putut costa. Din fericire, a fost bine. Am obținut cele trei puncte. Gazdele au fost fair-play, s-a jucat frumos, nu au fost incidente”, a subliniat Răzvan Cavaleru, jucător la Zorile Scundu, după succesul de la Lădești, care apropie echipa la patru puncte de podium.