Woltering – Popovic – Bulatovic, un trio letal în Sala Traian

oltchim buducnostOLTCHIM RM. VÂLCEA – BUDUCNOST PODGORICA 24-34
* cele trei handbaliste ale echipei din Muntenegru au făcut diferenţa în derbiul Grupei a II-a din Liga Campionilor

Echipele Oltchim Rm. Vâlcea şi Buducnost Podgorica s-au înfruntat duminică seara, în Sala Traian, în derbiul Grupei a II-a a Ligii Campionilor, din care mai fac parte formaţiile Krim Ljubljana şi Metz Handball. Din păcate, cei peste 3000 de spectatori care au ţinut să le încurajeze pe elevele lui Radu Voina în acest duel aveau să plece acasă cât se poate de dezamăgiţi. Cu excepţia primelor 12 minute de joc, partida a curs într-o singură direcţie: spre poarta Oltchim-ului. Muntenegrencele au zburdat pe teren şi au spulberat o echipă vâlceană complet debusolată, care a fost depăşită din toate punctele de vedere, dar în special tactic. Fără a dispune de o linie de 9 metri bine pusă la punct, fără acţiuni pe extreme, fără combinaţiile obişnuite cu pivotul, iar în plus şi fără un portar inspirat, campioana României a fost o pradă uşoară pentru handbalistele lui Dragan Adzic, iar scorul final (34-24) evidenţiază din plin acest aspect.

Elevele lui Radu Voina au arătat ca o echipă adevărată doar până în minutul 12

În startul partidei s-a mers cap la cap, cu goluri de fiecare parte, iar în minutul 10 tabela de marcaj indica un scor egal: 6-6. În acel moment, spre bucuria suporterilor înfocaţi din tribune, Oltchim a reuşit să înscrie de două ori consecutiv şi să se desprindă la 8-6 (în minutul 12). N-avea să fie însă decât un foc de paie, Buducnost a revenit rapid, a înscris de patru ori consecutiv şi a preluat conducerea: 10-8 în minutul 17. Mai mult decât atât, după ce turcoaica Yeliz Ozel a redus din handicap (10-9), adversarele au marcat de încă patru ori consecutiv, iar scorul a devenit 14-9 în minutul 25.
Nici time-out-ul pe care antrenorul Radu Voina l-a cerut nu a avut efectul scontat, vâlcencele nereuşind să-şi revină. Singurele care au mai păstrat speranţele intacte în tabăra „chimistă” au fost Marija Jovanovic şi Yeliz Ozel, ale căror goluri au menţinut Oltchim-ul în joc. Cu două flori nu s-a făcut însă primăvară, iar vâlcencele n-au arătat în continuare decât neputinţă. Până la urmă, diferenţa maximă din prima repriză a fost de şase goluri (care s-a consemnat de trei ori consecutiv: 10-16, 11-17, 12-18). La pauză, vâlcencele au mai păstrat totuşi de doi bani speranţă (13-18), după un gol marcat în ultimele secunde ale reprizei de Marija Jovanovic, fostă jucătoare chiar la Buducnost Podgorica în sezonul trecut.

Oltchim a înscris primul gol din repriza secundă abia în minutul 39 şi 10 secunde

Deşi spectatorii şi-ar fi dorit o cu totul altă prestaţie a favoritelor după pauză, repriza secundă a început cum nu se putea mai prost pentru elevele lui Radu Voina. După un „7 metri” ratat de Valentina Ardean, la prima fază a reprizei, vâlcencele au lăsat din nou garda jos. Buducnost a făcut senzaţie în ofensivă şi a marcat gol după gol, desprinzându-se la 24-13 în minutul 38! A fost momentul în care Radu Voina s-a văzut nevoit să ceară time-out, dar speranţele de a reveni în joc nu se mai puteau citi pe faţa niciuneia dintre jucătoarele sale, toate fiind demoralizate. Imediat după aceea, interul Adina Meiroşu avea să înscrie primul gol al Oltchim-ului în acea repriză. Incredibil, dar adevărat: tabela de marcaj arăta minutul 39 şi 10 secunde!
Nici soluţia de a le ţine om la om pe vedetele Katarina Bulatovic şi Bojana Popovic nu a dat roadele scontate, adversarele continuând să facă ravagii în ofensivă, în timp ce între buturi nemţoaica Clara Woltering a avut nişte intervenţii cu adevărat fabuloase. Cum nici Yeliz Ozel şi nici Marija Jovanovic nu au mai fost la fel de prolifice ca în prima repriză, iar Patricia Vizitiu a înscris un singur gol cu trasoarele sale obişnuite, deznodământul partidei devenea din ce în ce mai uşor de ghicit.

Dragan Adzic a sunat retragerea atunci când Buducnost avea 13 goluri avans

Diferenţa maximă consemnată în acest duel a fost de 13 goluri (mai întâi, 15-28, în minutul 45, iar apoi 17-30, în minutul 53). În acel moment, Dragan Adzic a decis să sune retragerea, Clara Woltering a ieşit dintre buturi, vedetele Katarina Bulatovic, Bojana Popovic şi Radmila Miljanic au luat loc pe bancă (Maja Savic era deja acolo de câteva minute, din pricina unei accidentări), iar pe teren au intrat rezervele. Printre acestea s-a aflat şi românca Adriana Ţăcălie, care a şi încasat o eliminare de 2 minute, spre finalul partidei. Cu toate acestea, campioanele României n-au reuşit să reducă prea mult din handicap, vâlcencele s-au apropiat doar la 33-24 în minutul 59, după care un ultim gol al Elenei Gjeorgjijevska avea să pecetluiască scorul final: 34-24. Mai mult ca sigur, dacă pentru Buducnost Podgorica ar fi evoluat până la final formaţia standard, Oltchim-ul ar fi trăit o umilinţă fără precedent, un eşec catastrofal la un scor mult mai mare.
În acest duel, golurile echipei Oltchim au fost marcate de Marija Jovanovic (4), Yeliz Ozel (4), Adriana Nechita (4), Adina Meiroşu (3), Ekaterina Vetkova (3), Valentina Ardean-Elisei (2), Iulia Managarova (1), Iulia Curea (1), Patricia Vizitiu (1) şi Daniela Băbeanu (1). De partea cealaltă, pentru Buducnost Podgorica au înscris Bojana Popovic (9 goluri), Katarina Bulatovic (8), Radmila Miljanic (4), Maja Savic (2), Milena Knezevic (2), Majda Mehmedovic (2), Ana Radovic (2), Dragana Cvijic (2), Andjela Bulatovic (1), Elena Gjorgjijevska (1) şi Dijana Jovetic (1).