Volei

Voleibalistele de la CET Govora se menţin pe primul loc în Seria „Sud – Vest”

CET GovoraPe data de 6 noiembrie, s-a desfăşurat a patra etapă din cadrul Campionatului Naţional de volei feminin rezervat Diviziei A2. În această partidă, fetele legitimate la clubul CET Govora, prezidat de Cito Drăgan, au întâlnit formaţia Clubului Sportiv Şcolar din Caransebeş. Primul set a fost câştigat în mod categoric de elevele antrenorilor Nicoleta şi Marius Mărgărit, cu scorul de 25-13. Chiar dacă au pierdut setul 2 la limită, cu 25-23, voleibalistele din Sala „Capela” au reuşit să obţină victoria, impunându-se în seturile 3 şi 4, la 14 şi, respectiv, la 23 de puncte. După o serie de rezultate favorabile, obţinute de la începutul actualului sezon competiţional şi până în prezent, echipa vâlceană ocupă primul loc în Seria Sud – Vest a Diviziei A2.
„A fost un joc în care fetele au avut o evoluţie oscilantă. Spun asta pentru că, şi de această dată, ne-am lovit de aceeaşi stare de relaxare în care echipa noastră intră după ce câştigă destul de uşor un set. Oricum, a fost o victorie şi mă bucur că suntem în continuare pe primul loc”, ne-a declarat Marius Mărgărit. În următoarea etapă, pe 13 noiembrie, vâlcencele vor întâlni CS Argeş Volei Piteşti.

O nouă victorie şi la nivel de junioare

Duminică, 7 noiembrie, a avut loc etapa a treia a Campionatului Naţional de volei feminin destinat junioarelor. Formaţia Clubului Sportiv CET Govora s-a deplasat la Braşov, unde a obţinut o nouă victorie, în faţa echipei „Reale”. Vâlcencele pregătite de Nicoleta şi Marius Mărgărit şi-au învins cu uşurinţă adversarele, câştigând primul set la 13 puncte, iar seturile 2 şi 3, la 14.
„Toată echipa s-a remarcat în acest meci, pe care l-am câştigat destul de uşor. Din punctul meu de vedere, a fost mai degrabă un joc de antrenament”, a spus Marius Mărgărit. (O.D.)