FotbalDiverse

Vlădoiu, rezervă în primul meci al ”tricolorilor” la Europenele Under 21

*) miercuri, 24 martie, România a remizat, 1-1, cu Țările de Jos

Miercuri, 24 martie, s-a dat startul Campionatului European de Fotbal Under 21. Din cauza pandemiei de Coronavirus, s-a stabilit ca acesta să se desfășoare în două etape. Astfel, în această perioadă are loc faza grupelor. Etapa eliminatorie este programată între 31 mai și 6 iunie. Meciurile se desfășoară în Ungaria și Slovenia. România a obținut calificarea la Europene. ”Tricolorii” joacă meciurile din grupa A în Ungaria. Au adversari puternici: Ungaria, Germania și Țările de Jos. Reprezentativa condusă de Adrian Mutu a debutat la Campionatul European cu o remiză cât o victorie, în fața Olandei (Țările de Jos): 1-1. ”Portocala mecanică” a deschis scorul în minutul 16, prin Schuurs, însă ”tricolorii” au revenit imediat. În minutul 20, Ciobanu a avut o execuție impecabilă, din lovitură liberă. În continuare, olandezii au avut mai mult posesia, însă ocaziile cele mai mari s-au contabilizat în dreptul României, care pe final putea obține chiar mai mult decât un punct. În celălalt meci al zilei, Germania a dispus de Ungaria cu scorul de 3-0. România este în ”cărți” pentru calificarea în fazele eliminatorii. În următorul meci va da piept cu țara gazdă, Ungaria. Meciul va avea loc sâmbătă, 27 martie, de la ora 19.00, la Budapesta. Marți, 30 martie, tot de la ora 19.00, elevii lui Mutu vor întâlni reprezentativa Germaniei. În lotul pe care România se bazează la Europene se află și fotbalistul vâlcean Ștefan Vlădoiu, de la Universitatea Craiova. Acesta a fost doar rezervă în partida cu Olanda.

Altfel, la Campionatul European sunt prezente 16 echipe. În afara celor din grupa României mai luptă pentru trofeul continental la Under 21: Spania, Cehia, Italia, Slovenia (grupa B), Rusia, Islanda, Franța și Danemarca (grupa C), Portugalia, Croația, Anglia și Elveția (grupa D).