Vlădoiu n-a jucat, Naţionala s-a calificat! România Under 2021 merge la Campionatul European

Marţi seara, echipa naţională de fotbal Under 21 a României a jucat meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul European, contra selecţionatei Danemarcei, echipă neînvinsă în această campanie de calificare. Partida a avut loc la Ploieşti. Printre jucătorii convocaţi de Adrian Mutu s-a regăsit şi vâlceanul Ştefan Vlădoiu, fotbalist legitimat la echipa de Liga I Universitatea Craiova. Vlădoiu nu a jucat contra Danemarcei, însă la final s-a bucurat alături de ”tricolori” pentru a doua calificare consecutivă la un turneu final continental. România a terminat grupa a 8-a pe locul secund, la şase puncte în spatele Danemarcei. Cinci formaţii de pe locul secund din cele 9 au prins biletul pentru Euro.

Partida de la Ploieşti s-a terminat la egalitate, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 50, prin Laursen, dintr-un penalti contestat de ”tricolori” (abaterea a fost comisă în afara careului), dar Costache a egalat în minutul 72. În ultimele 10 minute, jocul a fost ”pasiv”, ca la handbal, însă la fotbal în astfel de situaţii nu se poate interveni. Elevii lui Adrian Mutu au plimbat mingea de la unul la altul, iar danezii, mulţumiţi şi ei de rezultat, nu au mai atacat. A fost un final urât, dar ”sănătos”, ţinând cont de deznodământ.

La turneul final din Ungaria şi Slovenia, de anul viitor, au obţinut calificarea 16 echipe. Alături de România şi de cele două ţări gazdă, se vor mai lupta pentru trofeu: Croaţia, Cehia, Danemarca, Anglia, Franţa, Germania, Italia, Olanda, Portugalia, Rusia, Spania, Elveţia, plus încă o echipă care trebuie confirmată. Componenţa grupelor va fi anunţată pe 10 decembrie, la Nyon. Meciurile din faza grupelor se vor desfăşura între 24 şi 31 martie 2021. Următoarea fază a competiţie va avea loc între 31 mai şi 6 iunie. Finala Campionatului European Under 21 este programată pentru data de 6 iunie 2021, la Ljubljana, în Slovenia.

ROMÂNIA U21: 1. Vlad – 2. Boboc, 4. Paşcanu, 15. Ciobotariu, 19. Haruţ – 9. Moruţan, 14. Marin, 22. Olaru – 10. Hagi-cpt., 21. Costache (7. Carnat, 76), 20. Măţan. Selecţioner: Adrian Mutu
Rezerve: 12. Aioani – 3. Opruţ, 5. Itu, 6. Simion, 8. Casap, 11. Cîmpanu, 16. Petrila, 18. Vlădoiu
DANEMARCA U21: 1. Christensen – 2. Sery, 5. Nelsson-cpt. (19. Hausner, 53), 4. Bech, 3. Klitten – 9. Laursen, 20. Kofod Andersen, 8. Nartey – 7. Isaksen (6. Daramy, 46), 10. Jensen (12. Madsen, 62), 15. Lindstrom (11. Holse, 46). Selecţioner: Albert Capellas
Rezerve: 16. Hermansen – 13. Dyhr, 14. Frederiksen, 17. Nielsen, 18. Torp