Fără categorieLiga IVFotbal

Viitorul Păuşeşti Măglaşi a câştigat amicalul cu Lotru Brezoi (4-3)

Florin OprescuViitorul Păuşeşti Măglaşi şi-a reluat pregătirile la finele săptămânii trecute. Formaţia antrenată de Claudiu Bolovan a disputat totodată şi primul meci amical, în compania celor de la Lotru Brezoi. Partida s-a jucat la Păuşeşti Măglaşi şi s-a încheiat cu scorul de 4-3 pentru trupa prezidată de Florin Oprescu. Cum se cunoaşte, duelul din campionat, dintre cele două echipe care activează în Seria Nord din Liga a IV-a, s-a încheiat cu un scandal de pomină, din cauza arbitrajului anapoda al lui Marius Dincă. Prestaţia slabă a acestuia l-a făcut pe jucătorul Bogdan Cotea (de la Viitorul Păuşeşti Măglaşi) să nu se mai poată abţine.

Fotbalistul din Păuşeşti Măglaşi l-a alergat pe arbitrul de centru şi l-a bruscat pe asistentul Mihai Schianu, iar meciul s-a întrerupt la pauză, la scorul de 2-1 pentru brezoieni, care şi-au adjudecat apoi victoria la „masa verde”, cu 3-0, în timp ce Cotea a fost suspendat doi ani.
„Deocamdată, încă suntem în faza de început a pregătirilor, ne dezmorţim picioarele după pauza de iarnă. Amicalul cu Lotru Brezoi a fost primul pe care l-am jucat în acest an. N-a fost o problemă pentru noi să ne duelăm cu brezoienii după scandalul din campionat. Ţin să precizez că noi n-am avut nimic să le reproşăm lor, ci arbitrului, care ne-a dezavantajat clar. După meciul cu Brezoi, va urma un alt amical în acest week-end, dar încă nu cunosc exact cu cine vom juca, ne vom decide în zilele următoare. Propuneri sunt mai multe, dar  rămâne să vedem pe cine vom alege sau mai precis cine va fi de acord să joace împotriva noastră”, a declarat Oprescu. (N.C.)