Liga 6

Viitorul Dăeşti e tot mai aproape de titlul de campioană în Superligă

* vinerea trecută, echipa antrenată de Cosmin Ursu a câştigat cu scorul de 2-1 derbiul cu Posada Perişani

Viitorul Dăeşti a reuşit să se impună în faţa echipei Posada Perişani, în derbiul Superligii. Partida a avut loc vineri, 5 mai, pe stadionul cu suprafaţă sintetică din comuna Popeşti şi s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea trupei antrenate de Cosmin Ursu.

Laurenţiu Nicolaescu a marcat ambele goluri ale învingătorilor

Viitorul Dăeşti a condus cu 1-0 încă de la pauză, printr-un gol marcat în minutul 35, de Laurenţiu Nicolaescu. Jucătorul transferat în această primăvară din Liga a III-a, de la CS Şirineasa, a punctat cu un şut la semiînălţime, expediat din afara careului de 16 metri, în urma unei acţiuni prelungite de atac a formaţiei din localitatea administrată de primarul George Popolan (0-1).
În repriza secundă, jocul celor două echipe a fost grav afectat de ploaie. Cu toate acestea, n-au lipsit însă fazele spectaculoase de atac. La puţin timp după revenirea de la vestiare, în minutul 55, Posada Perişani şi-a creat o mare oportunitate de a egala. Costin Roncea a fost lansat excelent în adâncime, a ajuns faţă în faţă cu „Ţeţe” Vlădoi, dar a lobat mingea nu doar peste portarul Viitorului Dăeşti, ci şi de puţin peste transversală. În loc de 1-1, la cinci minute după acea fază, scorul a devenit 0-2, Viitorul Dăeşti punctând din nou prin Laurenţiu Nicolaescu.

Costin Roncea a redus din handicap din penalti în minutul 75

Elevii lui Dumitru Teleşpan au redus din handicap în minutul 75, după ce arbitrul Daniel Demetrescu a acordat Posadei Perişani un penalti, transformat de Costin Roncea (1-2). În ciuda faptului că ambele echipe şi-au mai creat câte o mare ocazie de gol, niciuna dintre acestea nu a mai înscris, astfel că scorul stabilit cu un sfert de oră înainte de final a rămas intact.
În urma acestei victorii, Viitorul Dăeşti s-a distanţat la trei puncte de Posada Perişani, în fruntea Superligii, şi are cele mai mari şanse de a cuceri titlul de campioană judeţeană. (N.C.)