Liga 6

Viitorul Dăeşti, de 10 la Galicea!

La mijlocul acestei săptămâni s-au disputat meciurile din sferturile de finală ale Cupei României – faza judeţeană. Dintre echipele din Superligă ajunse în această etapă, Viitorul Dăeşti a avut cel mai uşor meci. Sporting Galicea nu a reuşit să strângă întreg lotul pentru acest joc, pentru a da o replică bună liderei Superligii. Astfel, deznodământul era previzibil încă din start. Elevii lui Mangalagiu au avut nevoie de doar două minute pentru a deschide scorul. Leo Săraru a marcat primul, apoi, în minutul 21, Ştefan Paşoi a majorat avantajul oaspeţilor la 2-0. Galicea a avut şansa de a reduce din handicap în minutul 25. „Ceas” Cruceru a executat perfect o lovitură liberă din flancul drept, sub transversală, însă Armeanu a fost pe fază şi a reuşit să respingă balonul peste poartă. Până la pauză, dăeştenii au mai punctat de alte trei ori, prin Leo Săraru – de două ori şi Gabriel Rizea. Pe final de repriză, au mai avut şi gazdele o ocazie, un şut-voleu al lui „Tractor” Predescu, reţinut de Armeanu. În debutul părţii secunde, Sporting a trimis mingea în bară, în urma unui corner. În ciuda celor câteva oportunităţi, Claudiu Voica şi colegii săi nu au reuşit, totuşi, să înscrie golul de onoare. Lidera Superligii, formaţie care aspiră la promovarea în Liga a III-a, a mai punctat în ultimele 45 de minute de alte cinci ori, prin Rizea, Roşianu, Horumbă (de două ori) şi Lăzărescu. În ultimele 20 de minute, gazdele au jucat în inferioritate numerică. Gabi Predescu a ieşit de pe teren accidentat, iar pe bancă nu a mai fost nimeni care să-l înlocuiască. Viitorul Dăeşti s-a impus, aşadar, la Galicea cu scorul de 10-0 şi s-a calificat în semifinalele Cupei României. Succesul i-a fost dedicat lui George Popolan, care miercuri a trecut printr-o grea încercare, fiind operat la genunchi, de ruptură de ligamente şi menisc.
În semifinale, gruparea antrenată de Gabi Mangalagiu va da peste AS Buneşti, cea de-a cincia clasată din Seria Nord a Ligii a IV-a. (L.S.)